Слава Україні!

Моторикум инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: domperidone; 5-хлор-1-[1-[3-(2-оксо-1-бензимідазолініл)-пропіл]-4-пиперидил]-2-бензимедазолінон;

основні фізико-хімічні властивості: рожеві круглі плоскі таблетки з фаскою, рискою на одному боці і товарним знаком фірми-виробника з іншого;

 склад: 1 таблетка містить домперидону 10 мг;

допоміжні речовини: крохмаль, мікрокристалічна целюлоза, натрію крохмальгліколят, кроскармелоза натрію, кремнію діоксид колоїдний, магнію стеарат, натрію еритрозин.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Стимулятори перистальтики. Код АТС A03F A03.

Фармакологічні властивості. Моторикум (домперидон) – антагоніст дофаміну, практично не проникає через гематоенцифалічний бар’єр. Збільшує тривалість перистальтичних скорочень антрального відділу шлунка і дванадцятипалої кишки, прискорює спорожнення шлунка у випадку гальмування цього процесу, підвищує тонус нижнього стравохідного сфінктера. Не впливає на шлункову секрецію. Його протиблювотна дія обумовлена поєднанням периферичної (гастрокінетичної) дії та антагонізму до рецепторів дофаміну у тригерній зоні хеморецепторів, яка міститься поза гематоенцефалічним бар’єром.

Фармакокінетика. Після внутрішнього прийому Моторикум швидко всмоктується. Піддається інтенсивному метаболізму у стінці кишечнику і печінці, має низьку біодоступність (приблизно 15 %). Максимальна концентрація у плазмі крові досягається через 1 год. після прийому. Понижена кислотність шлункового соку зменшує абсорбцію домперидону. Зв’язування з білками плазми крові становить 91 - 93 %. Виводиться з калом (66 %) і сечею (33 %). Період напіввиведення дорівнює 7-9 год., при вираженій нирковій недостатності цей період збільшується.

Показання для застосування. Комплекс диспепсичних симптомів, які асоціюються з гальмуванням спорожнення шлунку, шлунково-стравохідним рефлюксом, езофагітом (відчуття переповнення шлунка, тяжкість в епігастральній ділянці, відчуття здуття живота, біль у верхній частині живота, відрижка, метеоризм, нудота, блювання, печія з викидом вмісту шлунка в ротову порожнину або без викиду); нудота і блювання функціонального, органічного, інфекційного або дієтичного походження, а також викликані променевою терапією або еметогенною хіміотерапією; нудота і блювання, викликані агоністами дофаміну (леводопа, бромокриптин).

Спосіб застосування та дози. За 15-20 хв. до їди; при хронічній диспепсії дорослим призначають по 1 таблетці 3 рази на добу, при необхідності дозу збільшують до 2 таблеток 3 рази на добу. Дітям з вагою тіла 20-30 кг - по ½ таблетки 2 рази на добу, більше 30 кг – по 1 таблетці 2 рази на добу. Максимальна тривалість лікування не повинна перевищувати 12 тижнів.

Побічна дія. Іноді можливий спазм кишечнику, екстрапірамідні розлади (рідко у дітей, дуже рідко – у дорослих); рідко – алергічні реакції (шкірна висипка, кропив’янка); підвищення рівня пролактину в крові; дуже рідко – галакторея, гінекомастія.

 

Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату, шлунково-кишкові кровотечі, непрохідність шлунка та кишечнику, перфорація шлунка, пролактинома; вагітність, період лактації, не можна застосовувати препарат дітям грудного віку та дітям з масою тіла до 20 кг.

 

Передозування. Симптоми: сонливість, дезорієнтація, екстрапірамідні розлади, особливо у дітей.

Лікування: призначають активоване вугілля. Хворі повинні знаходитися під ретельним лікарським наглядом. Для усунення екстрапірамідної симптоматики можна застосовувати антихолінергічні засоби, препарати для лікування паркінсонізму, антигістамінні препарати з антихолінергічними властивостями.

Особливості застосування. З обережністю призначають препарат пацієнтам з вираженими порушеннями функцій печінки. В період вагітності препарат застосовують лише у тому випадку, коли очікувана користь для майбутньої матері перевищує потенційний ризик для плоду. При необхідності призначення препарату в період годування груддю слід вирішити питання про припинення годування груддю. Не рекомендується застосовувати препарат у дітей за винятком випадків нудоти та блювання після хіміотерапії та опромінення при онкозахворюваннях. З особливою обережністю препарат застосовують у дітей у віці до 1 року. Лікарський засіб не впливає на швидкість психомоторних реакцій, але може викликати сонливість.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Антихолінергічні препарати можуть нейтралізувати дію Моторикуму. Антацидні і антисекреторні препарати при одночасному застосуванні з Моторикумом знижують його біодоступність. При одночасному прийомі з літієм можливе посилення симптомів з боку екстрапірамідної системи, тому необхідно проводити контроль рівня літію в плазмі.

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці, при температурі не вище 25 0С.

Термін придатності – 5 років.