Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті оболонкою, круглої форми, двоопуклі, від світло-жовтого до темно-жовтого кольору. На розламі видно два шари;
склад: 1 таблетка містить ліпазу мікробного походження з активністю 20 000 ЛО;
допоміжні речовини: цукор, лактоза, полівінілпіролідон, кислота стеаринова, метилцелюлоза, ацетилфталілцелюлоза або гіпромелози фталат, титану діоксид, олія рицинова, масло вазелінове, тропеолін О.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою, кишковорозчинні.
Фармакотерапевтична група. Засоби замісної терапії, що застосовуються при розладах травлення. Препарати ферментів. Код АТС А09А А10.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Ферментний препарат мікробного походження. Поповнює дефіцит панкреатичної ліпази. Ліпаза, що входить до складу препарату, гідролізує рослинні та тваринні жири (до гліцерину та жирних кислот), сприяючи більш повному всмоктуванню харчових речовин у тонкому кишечнику. Фермент повністю зберігає активність при рН середовища 7,0-8,0 та температурі 30-40°С, стійкий до протеази та інгібіторів ферментів підшлункової залози, не вимагає її активації жовчними кислотами, володіє широкою субстратною специфічністю. Розчинення оболонки та вивільнення ферменту починається в 12-палій кишці. Фермент діє в порожнині кишечнику, беручи участь у процесі порожнинного травлення (гідроліз жирів). В терапевтичних дозах Солізим не впливає на евакуаторну здатність шлунково-кишкового тракту. Дія препарату проявляється у зникненні або зменшенні больового синдрому, метеоризму, розладу випорожнення; появі позитивних зрушень у копрологічних дослідженнях (значно зменшується вміст нейтрального жиру та жирних кислот у калі). Ліпаза сприяє відновленню роботи власної підшлункової залози організму. При застосуванні препарату відсутній ризик зараження зоонозами (на відміну від препаратів панкреатину).
Фармакокінетика. Не вивчена.
Показання. Хронічний панкреатит з порушенням зовнішньосекреторної функції підшлункової залози та зниженням активності панкреатичної ліпази; холецистит; порушення травлення, спричинені хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту (гастрити, ентерити, ентероколіти, гепатити); виразка шлунка та дванадцятипалої кишки; стан після операцій на підшлунковій залозі, кишечнику, печінці та шлунку; функціональні порушення процесу травлення, пов’язані з віковими змінами.
Спосіб застосування та дози. Таблетки призначають внутрішньо 3 рази на день під час їди або безпосередньо після неї. Таблетки ковтають цілими, не розжовуючи, з невеликою кількістю рідини.
Дозування визначається індивідуально залежно від ступеня важкості порушення процесу травлення. Разова лікувальна доза становить 20 000–40 000 ЛО (1-2 таблетки). Добова доза препарату становить 120 000-60 000 ЛО (6-8 таблеток). Дітям старше 6 років призначають по 1 таблетці 3 рази на добу.
Тривалість курсу лікування залежить від характеру, вираженості захворювання, досягнутого терапевтичного ефекту і становить 2-4 тижні.
Побічна дія. З боку травної системи: в окремих випадках можлива поява або посилення нудоти, виникнення діарейного синдрому. Алергічні реакції: в окремих випадках – виникнення шкірного свербіжу.
Протипоказання. Гострий панкреатит, загострення хронічного панкреатиту, індивідуальна чутливість до компонентів препарату. Не рекомендується призначати дітям до 6 років.
Передозування. Не описано.
Особливості застосування. Препарат можливо застосовувати під час вагітності та годування груддю. При застосуванні препарату хворими на цукровий діабет необхідний контроль цукру в крові.
Умови та термін зберігання. В сухому, захищеному від світла місці при температурі від 2 до 15°С. Зберігати в недоступному для дітей місці. Термін придатності – 2 роки.