Загальна характеристика:
основнi фiзико-хiмiчнi властивостi: довгасті таблетки жовто-бежевого кольору в оболонці, що не містить цукру;
склад: 1 таблетка містить кислоти aскорбінової 200 мг, рутину 50 мг, кальцію у формі карбонату кальцію 200 мг;
допоміжні речовини: модифікована натрієва сіль карбоксиметилцелюлози, целюлоза мікрокристалічна, магнію стеарат;
оболонка: гідроксипропілметилцелюлоза, кополівідон, поліетиленгліколь, тальк очищений, емульсія протипінна, титану діоксид (E 171), заліза оксид жовтий (E 172).
Лікарська форма. Таблетки, що вкриті оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Аскорбінова кислота у комбінації з різними засобами.
Код АТС А11ЕВ10**.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. АскоРутиКаль форте – лікарський засіб з комбінованою дією трьох компонентів: аскорбінової кислоти, рутину і кальцію.
Аскорбінова кислота є натуральним антиоксидантом. Попереджує окиснення або хімічні реакції за участю кисню, отже, є захисним фактором, який протидіє вільним радикалам, пероксидам ліпідів, гідроксильним радикалам. В окисно-відновних реакціях обміну речовин в організмі, у відновлювальних процесах у тканинах аскорбінова кислота пригнічує атеросклеротичні та дегенеративні процеси у тканинах організму. Відіграє важливу роль в імунологічних процесах та продукції антитіл, а також синтезі колагену і речовин, у зменшенні проникності капілярів.
Рутин є похідним флавоноїдів, чинить антиоксидантну та хелатуючу дію. Нейтралізує неконтрольовані реакції вільних радикалів і пероксидів жирних кислот, що призводять до атеросклеротичних змін та порушують функцію клітинних оболонок. Рутин спричиняє пригнічення активності альдозоредуктази, знижує концентрацію фібриногену в крові, підвищує еластичність червоних кров’яних тілець, пригнічує агрегацію тромбоцитів крові і знижує її в’язкість, покращуючи реологічні параметри крові, особливо в мікроциркуляторному руслі. Знижує проникність кровоносних судин, особливо капілярів. Підвищує тонус стінок венозних судин.
Кальцій є одним із найбільш значущих макроелементів та електролітних компонентів організму (нормальна концентрація в крові від 2,15 до 2,6 ммоль/л). Є основним компонентом кісткової тканини і відіграє важливу роль у підтримці електролітного балансу організму та нормального функціонування багатьох регуляторних механізмів. Обумовлює нормальну зсілість крові, нормальну нервову провідність та скорочуваність поперечно-смугастих м’язів. Впливає на активність багатьох ферментів, а також виконує роль медіатора, завдяки якому хімічні, фізичні або гормональні імпульси трансформуються в певний біологічний ефект. Кальцій знижує проникність стінок кровоносних судин, отже, чинить протизапальну, протинабрякову, протиалергічну та протиексудативну дію, а також стимулює захисні функції організму.
Фармакокінетика. Не вивчалась.
Показання для застосування. Застудні захворювання, гострий риніт, грип, гострі респіраторні інфекційні захворювання (ГРВІ) – для підвищення імунного статусу і зменшення вираженості симптомів захворювання; алергічні захворювання (сінна гарячка, кропив’янка, кон’юнктивіт) – для зменшення проникності судин; захворювання, які супроводжуються підвищеною ламкістю капілярів (інфекційні захворювання – кір, краснуха, скарлатина, гломерулонефрит, септичний ендокардит, ревматизм, діабетична ретинопатія); захворювання, які супроводжуються підвищеною проникністю капілярів (варикозне розширення вен, набряки, посттравматичні гематоми, геморагічні діатези, токсичні ураження капілярів, променева хвороба, тромбоцитопенічна пурпура).
Спосіб застосування та дози. Препарат призначений для перорального застосування.
Дорослим призначають по 1 таблетці 2 рази на добу. У випадках інфекційних захворювань дозування може бути збільшене до 4 таблеток на добу (по 2 таблетки 2 рази на добу) протягом 7 днів.
Дітям віком від 5 років до 18 років – по 1 таблетці 1 раз на добу.
Курс лікування – 1 - 4 тижні.
Побічна дія. Дуже рідко – нудота, відчуття дискомфорту в шлунку.
Високі дози кальцію, які приймають пацієнти з нирковою недостатністю, призводять до гіперкальціємії, симптомами якої є відсутність апетиту, шлунково-кишкові розлади, м’язова слабкість, поліурія, сечокам’яна хвороба. Вітамін С у великих дозах може бути причиною надмірного виведення щавлевої кислоти із сечею, кристалізації уратів, цитратів, діареї.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату, гіперкальціємія (наприклад, у пацієнтів із гіперпаратиреозом, гіпервітамінозом D, множинною мієломою або метастазами в кістках), тяжка ниркова недостатність, тромбози і тромбофлебіти.
Передозування. У разі передозування слід негайно викликати лікаря, оскільки можуть виникнути симптоми, описані в розділах “Особливості застосування”, “Взаємодія з іншими лікарськими засобами”, “Побічна дія”).
Особливості застосування. Слід обережно застосовувати солі кальцію при нирковій недостатності, саркоїдозі, сечокам’яній хворобі, захворюваннях серця (наприклад, у пацієнтів, які проходять лікування серцевими глікозидами і епінефрином).
Пацієнти із сечокам’яною хворобою під час лікування повинні вживати велику кількість рідини.
Вітамін С у великих дозах може стати причиною хибнопозитивних результатів тесту на наявність цукру в сечі, а також хибнонегативних результатів тесту на наявність прихованої крові в калі.
Слід обережно призначати препарат пацієнтам із дефіцитом глюкозо-6-фосфат-дегідрогенази, хворим гемохроматозом, таласемією, сидеробластною анемією. Аскорбінова кислота у високих дозах може давати псевдо позитивні результати аналізів на глюкозурію і хибнонегативні – калу на приховану кров.
Ефективність і безпека застосування препарату дітьми віком до 5 років не встановлена. За цієї причини його застосування дітьми не рекомендується.
Вагітність і годування груддю.
Препарат застосовують лише тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.
Вплив на здатність керувати автотранспортними засобами або працювати зі складними механізмами.
Препарат не порушує психофізичну працездатність, здатність керувати транспортними засобами та працювати зі складними механізми.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Взаємодія з іншими лікарськими засобами, знижує дію препаратів, що зменшують зсілість крові (гепарину, неодикумарину), сприяє засвоєнню заліза, підвищує всмоктування пеніциліну, підсилює ефект побічної дії саліцилатів (ризик утворення і виведення із сечею кристалів солі). Застосування пероральних контрацептивів знижує рівень вітаміну С в організмі.
Вітамін Р (рутин) значно поліпшує засвоєння вітаміну С; поєднання вітамінів Р, С і кальцію взаємно підсилює їх здатність зменшувати проникність і ламкість капілярів.
Солі кальцію при застосуванні внутрішньо зменшують всмоктування тетрациклінів і сполук фтору (між прийомом цих лікарських препаратів та солей кальцію повинен бути інтервал у 3 години).
АскоРутиКаль форте у цілому може знижувати ефективність лікування сульфаніламідами або антибіотиками групи аміноглікозидів. При застосуванні препарату більше 4 тижнів його не слід призначати одночасно із серцевими глікозидами, антигіпертензивними препаратами або нестероїдними протизапальними засобами, оскільки вони можуть посилювати їх дію. Аскорбінова кислота посилює ефект непрямих атикогулянтів (варфарин, феніндіон, ацетокумарол), підвищує абсорбцію заліза в травному тракті, подовжує період напіввиведення парацетамолу, а в дозах, що перевищують 1 г на добу, може підвищувати концентрацію естрогенів у плазмі крові при їх одночасному застосуванні. Ацетилсаліцилова кислота у високих дозах знижує концентрацію аскорбінової кислоти в плазмі крові та тромбоцитах.
Вітамін D, паратгормон та кисла реакція їжі збільшують всмоктування кальцію, в той же час кальцитонін, глюкокортикостероїди, надлишок ліпідів, лужна реакція їжі, фітини (злакові продукти), оксалати (шпинат, ревінь), фосфати (молоко та його продукти) зменшують всмоктування кальцію. Високі дози кальцію, що вводяться одночасно із серцевими глікозидами (похідні дигоксину та строфантину), підсилюють їх дію і можуть викликати порушення серцевого ритму.
Тіазидні сечогінні препарати збільшують оборотне всмоктування кальцію та створюють ризик гіперкальціємії. Великі дози кальцію у комбінації з вітаміном D можуть послаблювати дію верапамілу та інших лікарських засобів, що блокують кальцієві канали.
Вітамін С у дозах більше 1 г на добу може знижувати ефективність трициклічних антидепресантів, похідних фенотіазину, а також може спричиняти підвищення концентрації в сироватці естрогенів, які приймають одночасно.
Умови зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, захищеному від світла місці при температурі не вище 25 ºC. Термін придатності – 2 роки.