Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна рідина;
склад: 100 мл розчину містять: етанолу 96 % 47,90 г, 1-пропанолу 18,06 г;
допоміжні речовини: діізопропілу адіпат, ПЕГ-6, декспантенол, бісаболол, летка парфумована олія РН 799 893/731 960, алантоїн, вода очищена.
Форма випуску. Розчин для зовнішнього застосування.
Фармакотерапевтична група. Антисептичні та дезинфікуючі засоби. Пропанол, комбінації. Код АТС D08AX53.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Протимікробна дія спиртів обумовлена швидкою коагуляцією протеїну. Активні речовини, етиловий та пропіловий спирти, чинять інгібуючу та летальну дію на грампозитивні та грамнегативні бактерії (враховуючи резистентні до антибіотиків види, такі як MRSA (Methicillin Resistant Staphylococcus Aureus), а також мікобактерії (Mycobacterium tuberculosis). Проявляють виражену протигрибкову та противірусну активність, ефективні стосовно оболонкових вірусів (віруси гепатиту В та С, ВІЛ) та ротавірусу.
Залежно від концентрації діючих речовин та складу суміші, оптимальний ефект досягається у розчинах 60–90 %. В чистому вигляді, без додавання води, етиловий та пропіловий спирти не чинять значної протимікробної дії.
Вказані компоненти не можуть бути ефективно використані проти спор.
Фармакокінетика. Абсорбція етанолу та пропанолу є незначною.
Показання для застосування. Гігієнічна та хірургічна антисептика шкіри рук.
Спосіб застосування та дози. Застосовують місцево.
Дорослі та діти старше 3-х років:
Для гігієнічної антисептики рук необхідно наносити на суху шкіру рук 3 мл нерозведеного розчину Софта-ман протягом 30 секунд, зачекати доки руки повністю не висохнуть.
Гігієнічна антисептика рук проводиться:
- у лікувальних закладах (палатах, перев’язувальних і процедурних приміщеннях, операційних та пологових блоках, відділеннях інтенсивної терапії, лабораторіях, інфекційних відділеннях, стоматологічних кабінетах, амбулаторіях та інших закладах охорони здоров’я);
- у санітарних машинах та машинах швидкої медичної допомоги;
- на підприємствах харчової промисловості, в т.ч. підприємствах виробників пива та безалкогольних напоїв;
- в закладах громадського харчування та торгівлі;
- у промислових галузях (переробка продуктів харчування, фармацевтична та косметична промисловість);
- на підприємствах сфери обслуговування (перукарні, косметичні салони, готелі, бані, сауни);
- на всіх видах транспорту;
- у домашніх умовах при догляді за хворими, немовлятами, особами літнього віку;
- під час подорожей.
Хірургічна антисептична обробка рук спрямована проти набутих патогенних мікробів – транзиторної мікрофлори, та проти властивих для шкіри мікробів – резидентної мікрофлори. У шкіру рук і передпліччя втирають 2 х 5 мл нерозведеного розчину Софта-ман. Шкіра повинна залишатися вологою протягом 3 хв.
Хірургічна антисептика рук здійснюється перед кожним операційним втручанням.
Для інактивації вірусу гепатиту В у суху шкіру рук втирають порціями 10 мл нерозведеного розчину Софта-ман. Шкіра не повинна висихати протягом 2 хв.
Побічна дія. В поодиноких випадках спостерігаються шкірні алергічні реакції (контактна алергія).
Випадки місцевого подразнення, спричинені дією спирту (свербіж, почервоніння, особливо при частому застосуванні препарату Софта-Ман), нетипові. При низькій вологості повітря (особливо взимку) можуть виникнути симптоми сухості шкіри. У такому випадку рекомендується використовувати спеціальні захисні креми для шкіри рук.
Протипоказання. Підвищена чутливість до будь-якого компонента препарату.
Передозування. Місцевий спосіб застосування виключає можливість передозування препарату при належному застосуванні.
Особливості застосування. Препарат призначений тільки для зовнішнього застосування.
Не рекомендується застосовувати при пошкодженнях шкіри.
З обережністю застосовувати при обробці шкіри немовлят та дітей до 3-х років.
Необхідно запобігати потраплянню препарату в очі та на слизові оболонки. При випадковому потраплянні в очі або на слизові оболонки слід промити великою кількістю проточної води.
Забороняється ковтати препарат. В перші хвилини після проковтування необхідно провести промивання шлунка та викликати блювоту (лише під ретельним контролем!) з метою видалення нересорбованого спирту. У випадку швидкої абсорбції спирту слизовою оболонкою кишечнику проведення цієї процедури може бути неефективним.
При тяжкому отруєнні слід негайно забезпечити адекватну підтримку дихання шляхом механічної вентиляції легень та контролю прохідності дихальних шляхів. Після настання стабілізації використовуються такі методи лікування, як гідратація шляхом внутрішньовенного введення рідин, симптоматичний контроль нудоти та блювання, корекція вмісту електролітів (гіпомагніємія, гіпокаліємія).
При небезпечно високій концентрації спирту в крові та загрозі життю пацієнта можна провести детоксикацію за допомогою гемодіалізу.
Препарат легкозаймистий, тому слід запобігати контакту з відкритим полум’ям.
Використання у періоди вагітності та годування груддю. Оскільки препарат застосовують тільки місцево й абсорбція спирту шкірою є незначною, можливе його застосування у періоди вагітності та годуванняя груддю.
Вплив на здатність керувати автомашинами та іншими механізмами. Не виявлено.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не встановлена.
Умови та термін зберігання. Препарат вогненебезпечний, не допускати контакту з відкритим вогнем. Зберігати при температурі не вище 25 °С в недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 5 років. Після першого відкривання контейнера використати протягом 1 року в межах терміну придатності.