Алгоритм лікувально-діагностичних заходів при гострих порушеннях мозкового кровообігу

Алгоритм лікувально-діагностичних заходів при гострих порушеннях мозкового кровообігу

Протягом останніх 15 років показники поширеності цереброваскулярних захворювань (ЦВЗ) та збільшення судинно-мозкової патології серед осіб працездатного віку зросли майже вдвічі. ЦВЗ є найбільш частою причиною інвалідизації дорослого населення країни. Смертність від судинних захворювань головного мозку посідає друге місце у структурі загальної смертності населення України. Найважчою формою цереброваскулярних захворювань є гострі порушення мозкового кровообігу (ГПМК), які в Україні щорічно реєструються в кількості 100-120 тис.

Ю.П. Зозуля, академік АМН України, д.м.н., професор, директор Інституту нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова АМН України, м. Київ

Ю.П. ЗозуляВ останні роки проведено значну кількість багатоцентрових досліджень, які довели переваги та недоліки лікарських засобів різних поколінь, обгрунтували вибір специфічної терапії при ішемічному інсульті, а також визначили ефективність хірургічних методів лікування та вторинної профілактики.

Сучасні погляди на патогенез розладів мозкового кровообігу, вдосконалення інструментальних методів діагностики та набутий клінічний досвід лікування дозволяють ефективно попереджувати ГПМК, досягати відновлення порушених функцій і зменшувати ризик розвитку інвалідизації потерпілих. Виходячи з розуміння того, що інсульт є невідкладним станом, який спричиняє загрозу для життя й може призвести до неврологічного дефіциту, диференційована, кваліфікована і адекватна медична допомога повинна надаватись якомога раніше від початку захворювання.

В останні роки завдяки розвитку і вдосконаленню інструментальних технологій одержано нові дані щодо ефективності хірургічних методів лікування та профілактики інсультів.

За визначеними показаннями нейрохірургічні втручання мають незаперечну ефективність у гострому періоді при геморагічних інсультах і в профілактиці ішемічних порушень мозкового кровообігу при оклюзійно-стенотичних ураженнях магістральних церебральних артерій. Хірургічним та інтервенційним нейрорадіологічним методам належить важлива роль у лікувальній тактиці при цій патології.

Надання кваліфікованої та ефективної допомоги при ГПМК можливе лише за умов своєчасної діагностики, спеціалізованого лікування в ранні терміни захворювання та активного впровадження системи профілактичних заходів.

Для досягнення ефективних результатів лікування необхідна продуктивна співпраця лікарів невідкладної медичної допомоги, неврологічної і нейрохірургічної служб, організація ургентного поетапного інструментального обстеження та лікування за загальноприйнятими стандартами.

У даних методичних рекомендаціях, які базуються на основних положеннях наказу МОЗ України № 297 від 30.07.2002 р. «Про вдосконалення медичної допомоги хворим з церебральною патологією», наказу МОЗ України від 01.03.2004 р. № 108 «Про удосконалення організації невідкладної нейрохірургічної допомоги», матеріалах НПК неврологів, нейрохірургів, психіатрів та наркологів України «Питання етапності в діагностиці та лікуванні цереброваскулярних захворювань, епілепсії та болю», рекомендаціях Європейської ініціативи з профілактики та лікування інсульту, Американської серцевої асоціації, а також Російської національної асоціації боротьби з інсультом, викладені сучасні принципи діагностики та лікування хворих з ГПМК, які грунтуються на сучасних уявленнях щодо етіології, патофізіології ГПМК, а також даних доказової медицини.

Алгоритм лікувально-діагностичних заходів при гострих порушеннях мозкового кровообігу

Алгоритм діагностичних і лікувальних заходів у гострому періоді геморагічного інсульту

Алгоритм діагностичних заходів і лікування в гострому періоді ішемічного інсульту