Слава Україні!

Проліферативна вітреоретинопатія з відшаруванням сітківки

Проліферативна вітреоретинопатія з відшаруванням сітківки

Проліферативна вітреоретинопатія (ПВР) – фіброваскулярна проліферація з утворенням патологічних мембран на поверхні сітківки, циліарного й склистого тіла. Цей процес зумовлений фібробластами, клітинами пігментного епітелію та гліальними клітинами сітківки, а також фібрином крові. Скорочення мембран викликає тракцію сітківки, що призводить до її розривів та до відшарування.

МКХ-10: Н 33.4

Загальна інформація

Класифікація відшарувань сітківки з ПВР

 • Стадія А – склисте тіло мутне, з дрібними пігментними скупченнями та з відкладанням їх на сітківці, переважно в нижніх відділах порожнини ока, сітківка рухома.
 • Стадія В – зморщування поверхні відшарованої сітківки, зменшення її рухливості; ретинальні судини звивисті, край розриву сітківки загорнений, склисте тіло малорухливе.
 • Стадія С (posterior) – до заду від екватора формуються фокальні дифузні фіксовані складки сітківки; наявність субретинальних тяжів.
 • Стадія С (anterior) – до переду від екватора формуються фіксовані складки сітківки, зміщення периферичної сітківки до циліарного тіла, щільні тяжі склистого тіла.

Рівні надання медичної допомоги

Третій рівень – стаціонар офтальмологічного профілю.

Діагностика

Обстеження

 1. Візометрія.
 2. Периметрія.
 3. Офтальмоскопія.
 4. Тонометрія.
 5. Ехографія.

Обов’язкові лабораторні дослідження

 1. Загальний аналіз крові.
 2. Загальний аналіз сечі.
 3. Кров на RW.
 4. Цукор крові.
 5. HBs-антиген.

Консультації спеціалістів за показаннями

Терапевт.

Лікування

Характеристика лікувальних заходів

Лікування хірургічне

При відшаруванні сітківки з ПВР стадії А – склеропластичні операції. Починаючи з стадії В – вітреоретинальна хірургія (видалення мембран склистого тіла, розправлення сітківки органічними газами або повітрям, тампонада порожнини ока органічними газами або рідкими органічними сполуками, ендолазерна коагуляція з метою фіксації сітківки); при стадії С – вітректомія з введенням силікону, видалення кришталика та імплантація інтраокулярної лінзи.

Кінцевий очікуваний результат

Збереження зору.

Термін лікування

5-7 днів.

Критерії якості лікування

Анатомічне прилягання сітківки, покращення зорових функцій ока.

Можливі побічні дії та ускладнення

Ятрогенні розриви, пошкодження кришталика, гемофтальм, рецидив відшарування сітківки, повторна операція для виведення силікону.

Вимоги до дієтичних призначень і обмежень

Немає (якщо немає діабету).

Вимоги до режиму праці, відпочинку та реабілітації

Хворий непрацездатний протягом 4-6 тижнів.

Подальші рекомендації: протипоказана робота, пов’язана з нахилом тіла, голови, вібрацією, великим зоровим навантаженням, підняттям тягарів, у гарячих цехах.