Симптоми та ризики пухлин шиї: Що слід знати кожному

Симптоми та ризики пухлин шиї: Що слід знати кожному

Приділення уваги симптомам та визнання ризиків пухлин на шиї є важливим для всіх, хто прагне підтримувати своє здоров'я та вчасно вирішувати проблеми з ним. Зокрема, це стосується пухлин шиї, адже у багатьох випадках їхні симптоми дуже схожі з симптомами простіших захворювань — наприклад, застуди.

Шия грає ключову роль у підтримці правильної роботи численних органів та структур у тілі. Пухлини, які можуть утворюватися в цій області, можуть впливати на роботу щитоподібної залози, великих судин організму, а також органів дихання та травлення. Хірурги клініки Grabovsky PRO Med наголошують, що вчасне розпізнавання симптомів цих пухлин значно збільшує шанси на успішне лікування та зменшує ризик виникнення ускладнень.

Основні симптоми пухлин шиї

Симптоми, пов'язані з ростом утворень на шиї, можуть бути різноманітними і варіюватися залежно від типу пухлини та стадії розвитку. Деякі з найпоширеніших симптомів включають:

 1. Збільшення лімфатичних вузлів у розмірах. Цей симптом з’являється першим у більшості випадків, адже саме лімфатичні вузли першими реагують на появу патологічного процесу.
 2. Наявність постійного болю в горлі. Біль у горлі є одним з найбільш поширених симптомів онкопатології шиї, якщо він не проходить за тиждень навіть за умови симптоматичного лікування.
 3. Утруднене ковтання. Цей симптом зазвичай виникає при ураженні органів шиї — гортані, глотки або верхньої частини стравоходу.

Для своєчасного встановлення діагнозу та вибору кращої тактики лікування необхідно звернутися за консультацією лікаря якнайшвидше після виявлення симптомів, що вас непокоять.

Види новоутворень шиї

Утворення шиї можуть бути різними за своєю природою та прогресуванням, класифікація залежить здебільшого від їхнього анатомічного розташування. До типових пухлин належать:

 • поверхневі — ті, що виникають з тканин шиї, але не з її органів;
 • внутрішні — ті, що розташовані саме в органах шиї (верхня частина стравоходу, глотка, гортань);
 • лімфоми — ті, що розвиваються з клітин лімфатичної системи.

Зокрема, новоутворення можуть бути доброякісними (кісти, липоми) та злоякісними (рак глотки, деякі лімфоми). У свою чергу, злоякісні пухлини шиї відрізняються одна від одної своєю стадією за системою TNM.

Ризики розвитку новоутворень шиї

Існує ряд факторів, які можуть збільшити ризик розвитку новоутворень шиї. Деякі з них ви можете контролювати, інші — ні.

Фактори ризику, які ви можете контролювати:

 • паління — фактор ризику розвитку раку ротової порожнини, горла, гортані та стравоходу;
 • вживання їжі з високим вмістом канцерогенів, таких як нітрати та нітрити, може збільшити ризик розвитку раку стравоходу;
 • інфекція вірусом папіломи людини (ВПЛ) може викликати рак ротової порожнини, горла та гортані;
 • поганий стан зубів та ясен може збільшити ризик розвитку раку ротової порожнини.

Фактори ризику, які ви не можете контролювати:

 • ризик розвитку більшості новоутворень шиї зростає з віком;
 • чоловіки частіше, ніж жінки, хворіють на рак ротової порожнини, горла, гортані та стравоходу;
 • деякі люди мають генетичну схильність до розвитку новоутворень шиї;
 • піддавання радіації може збільшити ризик розвитку раку щитовидної залози.

Рання діагностика — краща профілактика

Регулярні медичні обстеження є ключовим елементом у вчасному виявленні будь-яких проблем з органами шиї. Рутинні візити до лікаря допоможуть виявити проблеми на ранніх стадіях, коли лікування може бути найбільш ефективним та менш інвазивним. Саме вчасне виявлення пухлин є запорукою успішного лікування та зменшення ризику ускладнень.

Раннє виявлення пухлини може значно покращити прогноз та забезпечити більш ефективне лікування. Не забувайте про регулярні медичні огляди та звертайтеся до фахівців одразу, як ви помітили симптоми, що вас бентежать — саме це є кращим превентивним заходом.