Гострий риносинусит у дітей

Гострий риносинусит у дітей

Відомо, що гострий риносинусит - це запалення слизової оболонки носа і навколоносових пазух, обумовлене зростанням і розмноженням умовно-патогенної і / або патогенної бактеріальної мікрофлори. Найчастіше у вітчизняній літературі можна зустріти термін не «риносинусит», а «синусит» або «синуїт». Основним етіотропним методом лікування синуситу є системна антибактеріальна терапія, яка нерідко поєднується з пункцією пазухи.

Довгі роки радянська оториноларингология будувалася на вищевказаних принципах, називаючи це «золотим стандартом» лікування гострого синуситу [1]. Розвиток ендоскопічної техніки в оториноларингології та комп'ютерної томографії в останні роки дозволило ширше поглянути на проблеми запалення слизової оболонки носа і насколоносових пазух. Зокрема, було встановлено, що у 99% дітей з гострим запаленням верхніх дихальних шляхів відзначаються ознаки запалення верхньощелепних пазух, у 91% в запальний процес втягуються клітини гратчастого лабіринту [2]. З урахуванням цих даних слід говорити про доцільність використання терміна «риносинусит», що є більш точним, ніж визначення «синусит». Слід також зазначити, що в переважній більшості випадків запалення верхніх дихальних шляхів має вірусну природу, що у вітчизняній медицині класифікується як «гостра респіраторна вірусна інфекція».

ДІАГНОСТИКА

В 2007, а потім і в 2012 р Європейське товариство оториноларингологів опублікувало консенсуси з лікування гострого і хронічного риносинуситу у дітей і дорослих - European Positioin Paper on Rhinisinusitis and Nasal Polyps (EPOS) [3]. За даними європейських оториноларингологів, гострий риносинусит у дітей - це запалення носа і навколоносових пазух, що характеризується двома або більше симптомами, серед яких утруднення носового дихання і / або нежить у поєднанні з кашлем і / або болем в області обличчя. При ендоскопічному дослідженні носа визначаються поліпи, і / або слизисто-гнійне виділення переважно по середньому носовому ходу, і / або набряк слизової оболонки носа. При комп'ютерній томографії повинні спостерігатися зміни остіомеатального комплексу та / або пазух носа. По ступеня тяжкості EPOS пропонує поділяти гострий риносинусит на легку, середню і важку форми. Ступінь тяжкості визначають за допомогою візуальної аналогової шкали. Пацієнту або його батькові задають питання: «Наскільки важкі для Вас симптоми риносинуситу?» Відповіді інтерпретують від мінімального (0 балів) до максимального (10 балів). Таким чином, легка ступінь захворювання визначається при оцінках в діапазоні від 0 до 3, помірна (середня) - від 3 до 7, важка - від 7 до 10 балів. Вишевказані симптоми, згідно з рекомендацією EPOS, повинні купироваться протягом 12 тижнів [3] . Якщо симптоми зберігаються довше, процес набуває хронічної форму.

Пропонується виділяти 3 форми гострого риносинусита у дітей: загальне переохолодження (застуда), поствірусний і бактеріальний риносинусит [3] При загальному переохолодженні організму тривалість захворювання складає до 10 діб. Гострий поствірусний риносинусит характеризується посиленням симптомів після 5-х діб хвороби або збереженням після 10-х діб, але не більше 12 тижнів. Гострий бактеріальний ріносінусит супроводжується появою не менше 3 симптомів: нежиті, болю в області обличчя, лихоманки (> 38 ° C), а також наявності підвищення ШОЕ, виникнення «другої хвилі» хвороби [4, 5]. Очевидно, що європейські фахівці включають в поняття «гострий риносинусит» як гостру респіраторну вірусну інфекцію, так і бактеріальний сінусит. Прі постановці діагнозу «Гострий риносинусит» у дітей необхідно пам'ятати, що не всі пазухи роз-ти з народження. Лобові пазухи формуються повільно і ледь помітні протягом першого року життя. До 4 років лобові пазухи тільки починають розвиватися, і у дітей у віці 6 років візуалізуються при рентгнологічному дослідженні лише в 20-30% випадків. Далі вони розвиваються інтенсивніше, хоча, за даними комп'ютерної томографії, у дітей у віці 12 років пневматизація лобних пазух спостерігається тільки у 85% обстежених [6] . Клітини гратчастого лабіринту і верхньощелепні пазухи розвинені з народження. Етмоідальні синуси розвиваються досить швидко (до 7 років), і в 15-16 років сформовані практично повністю із середнім обсягів 4,5 мл. Зазвичай у віці 2 років верхньощелепні пазухи досягають обсягу до 2 мл. Далі вони розвиваються швидко, і до 9 років досягають обсягу в середньому 10, а до 15 років - 14,8 мл [7] . Основна пазуха при народженні невелика. До 7 років сфеноідальний синус розвивається назад до рівня турецького сідла, і близько 85% пацієнтів у віці 8 років, за даними комп'ютерної томографії, мають пневматизацію основних пазух [6]. Активне зростання основних пазух йде між 6 і 10 роками життя і закінчується до 15 років з об'ємом 3,5 мл [7]. Однак і в дорослому стані сфеноідальні синуси можуть продовжити свій розвиток [3].

Постановка діагнозу «Гострий риносинусит» у дітей - непросте завдання. Це пов'язано з наявністю схожих назальних симптомів у пацієнтів з іншими захворюваннями, наприклад при алергічного риніту. Крім того, завжди виникає складність у проведенні додаткових діагностичних досліджень, таких як ендоскопія порожнини носа або рентгенографія пазух носа, у дітей молодшого віку. Також при односторонніх симптомах риносинусита завжди необхідно замислюватися про наявність сторонніх тіл в порожнині носа і атрезії хоан. Схожу з гострим риносинуситом симптоматику можуть мати аденоідіти (стікання слизово-гнійних виділень по задній стінці глотки, кашель) [8]. У цих випадках для визначення ступеня гіпертрофії глоткової мигдалини і наявності аденоідита потрібне проведення ендоскопічного дослідження, а в ряді випадків - і магнітно-резонансної томографіі. Ключеву роль в етіопатогенезі будь-якої форми гостро-го риносинусита у дітей відіграє бактеріальна інфекція. E. R. Wald і співавт., Які займалися вивченням третьому бактеріології гострого риносинуситу у дітей, було встановлено, що основними групами бактерій-збудників хвороби є Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae і Moraxella catarrhalis [9]. Інші дослідники визначили, що, крім вищевказаних бактерій, в етіології гострого риносинуситу у дітей так-же грають роль Streptococcus pyogenes і анаероби [10].

Література:

  1. Tatli M. M., San I., Karaoglanoglu M. Paranasal sinus computed tomographic findings of children with chronic cough. Int. J. Pediatr. Otorhinolaryngol. 2001; 60 (3): 213-217.
  2. Fokkens W. J., Lund V. J., Mullol J., Bachert C. et al. European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps. 2012. Rhinology. 2012; Suppl. 23: 1-299.
  3. Berg O., Carenfelt C. Analysis of symptoms and clinical signs in the maxillary sinusempyema. Acta Otolaryngol. 1988; 105 (3-4): 343-349.
  4. Lindbaek M., Hjortdahl P., Johnsen U. L. Use of symptoms, signs, and blood tests to diagnose acute sinus infections in primary care: comparison with computed tomography. Fam. Med. 1996; 28 (3): 183-188.
  5. Spaeth J., Krugelstein U., Schlondorff G. The paranasal sinuses in CT-imaging: development from birth to age 25. Int. J. Pediatr. Otorhinolaryngol. 1997; 39 (1): 25-40.
  6. Park I. H., Song J. S., Choi H., Kim T. H., Hoon S., Lee S. H. et al. Volumetric study in the development of paranasal sinuses by CT imaging in Asian: a pilot study. Int. J. Pediatr. Otorhinolaryngol. 2010 року; 74 (12): 1347-1350.
  7. Vogler R. C., Ii F. J., Pilgram T. K. Age-specific size of the normal adenoid pad on magnetic resonance imaging. Clin. Otolaryngol. Allied Sci. 2000; 25 (5): 392-395.
  8. Wald E. R., Milmoe G. J., Bowen A., Ledesma-Medina J., Salamon N., Bluestone C. D. Acute maxillary sinusitis in children. New Engl. J. Med. 1981; 304 (13): 749-754.
  9. Wang D. Y., Wardani R. S., Singh K., Thanaviratananich S., Vicente G., Xu G. et al. A survey on the management of acute rhinosinusitis among Asian physicians. Rhinology. 2011 року; 49 (3): 264-271.
  10. Носуля Е. В. Ефективність комбінованих препаратів в терапії гострих запальних захворювань ЛОР-органів. Фарматека. 2014; 15: 64-68.