ЛиКСОН инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина бурого кольору зі специфічним

запахом, допускається утворення осаду при зберіганні;

склад: 100 мл розчину містять зопіклону 0,075 г, пустирника настойки 43,5 мл, шишок

хмелю настойки 6,5 мл, олії м'ятної 0,14 г;

допоміжні речовини: кислота лимонна, гліцерин, спирт етиловий, вода очищена.

Форма випуску. Розчин для перорального застосування.

Фармакотерапевтична група. Снодійні та седативні препарати. Код АТС N05C X.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Снодійний засіб, дія якого обумовлена фармакологічними властивостями його компонентів - зопіклону, комплексу настоянок лікарських рослин (пустирника та хмелю) і олії м'ятної. Основний компонент препарату - зопіклон є ефективним снодійним препаратом із групи циклотронів, має снодійний, седативний, транквілізуючий, міорелаксуючий та протисудомний ефекти. Зопіклон є небензодіазепіновим лігандом ГАМК-хлор-іонного рецепторного комплексу, його дія обумовлена активацією ГАМК-ергічних механізмів синаптичної передачі в головному мозку. Скорочує час початку сну, зменшує частоту нічних пробуджень, збільшує тривалість сну, поліпшуючи його якість і не змінюючи тривалості фази швидкого сну. Зопіклон звичайно не викликає постсомнічних порушень: відчуття розбитості та сонливості на ранок наступного дня. Зменшує головні болі.

Комплекс лікарських рослин, що входять до складу препарату, має седативно-снодійнй та анксіолітичну дію, обумовлену посиленням процесів гальмування і зниженням збудливості центральної нервової системи. Зменшує прояви тривоги і психічного напруження, розслаблює гладку мускулатуру, полегшує початок природного сну, потенціюючи внаслідок цього ефекти зопіклону. Чинить загально зміцнювальну, вегетостабілізуючу, антиаритмічну і спазмолітичну дії. Дія препарату розвивається протягом 30 хв після прийому.

Фармакокінетика. Фармакокінетичне дослідження комбінованого препарату не проводилось.

Показання для застосування. Порушення сну (утруднене засинання, нічні пробудження, раннє прокидання, стійке хронічне безсоння). Вторинні порушення сну при психічних розладах.

Спосіб застосування та дози. Призначають дорослим внутрішньо перед сном. Доза і тривалість лікування визначаються індивідуально. Лікування має бути по можливості коротким і не перевищувати 4 тижні. Доза, що рекомендується для одноразового прийому, становить 4 мл (3 мг зопіклону) препарату в нерозведеному вигляді або з невеликою кількістю води. Лікування пацієнтів літнього віку або пацієнтів з вираженою печінковою недостатністю починають з дози 2 мл (1,5 мг зопіклону) і за необхідності поступово збільшують до 4 мл. При стійкому хронічному безсонні дозу можна підвищити до 8 мл (6 мг зопіклону). Максимальна добова доза - 8 мл.

Побічна дія. Гіркий присмак або присмак металу в роті, диспептичні явища; гіпотонія; сонливість при пробудженні, запаморочення, порушення координації, м'язова слабкість; шкірні алергійні реакції. Дуже рідко - синдром відміни і рикошетне безсоння.

Протипоказання. Індивідуальна чутливість до компонентів препарату; декомпенсована дихальна недостатність; гіпотонія, міастенія, спазмофілія; вагітність, період лактації; дитячий вік до 15 років.

Передозування. Симптоми: глибокий тривалий сон, антероградная амнезія, психічні та парадоксальні стани у вигляді сплутаності свідомості, депресії, нічних кошмарів, галюцинацій, неадекватної поведінки, кома.

Лікування: промивання шлунка, у тяжких випадках - симптоматична і підтримуюча терапія (особлива увага приділяється дихальній і серцево-судинній системам). Антидотом є флумазеніл. Гемодіаліз неефективний через великий обсяг розподілу зопіклону в тканинах.

Особливості застосування. При перериванні сну або великому проміжку між прийомом препарату і відходом до сну може виникнути антероградна амнезія. Для зниження ризику її виникнення необхідно приймати препарат безпосередньо перед сном і забезпечувати умови безперервного сну. Ризик розвитку звикання і толерантності до препарату, а також виникнення синдрому відміни і рикошетного безсоння мінімальний, але не може бути цілком виключений, особливо при тривалому лікуванні. Запобіжні заходи - використовувати мінімально ефективні дози препарату; не приймати під час лікування алкоголь та/або інші психотропні засоби; відміняти прийом препарату з поступовим зменшенням дози. У випадках застосування препарату при міастенії варто забезпечити суворий неврологічний контроль через можливе посилення м'язової слабкості. Порушення функції нирок не вимагають зниження дози препарату.

Застереження. Препарат містить 66% (об./об.) спирту етилового. Одна доза (4 мл) містить 2,5 г спирту. Небезпечний для тих, хто страждає захворюваннями печінки, алкоголізмом, епілепсією, а також при черепно-мозкових травмах. Препарат не слід призначати пацієнтам при наявності у них схильності до розвитку залежності від алкоголю або наркотиків.

Вплив на керування автотранспортними засобами або іншими небезпечними механізмами.

Під час лікування препаратом варто утримуватися від потенційно небезпечних видів діяльності, що вимагають підвищеної уваги.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарат підсилює дію депримуючих психотропних, міорелаксуючих засобів і алкоголю. Зопіклон знижує концентрацію триміпраміну в плазмі, зменшуючи його ефект. Еритроміцин може потенціювати снодійну дію препарату. Внутрішньовенне введення метоклопраміду спричиняє підвищення, а атропіну - зниження концентрації зопіклону в плазмі, відповідно змінюючи його ефекти.

Умови та терміни зберігання. Зберігати в добре укупуреній тарі, в недоступному для дітей, захищеному від світла місці при температурі від 15°С до 25°С. Термін придатності - 2 роки.