Оксамет Минт инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: оксиметазолін (oxymetazoline); 2-(3-гідрокси-2,6-диметил-4-терт.бутилбензил)-2-імідазоліну хлорид;

основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна або зі слабким коричнюватим відтінком речовина, з характерним запахом евкаліпту;

склад: 10 мл розчину містять 0,005 г оксиметазоліну гідрохлориду;

допоміжні речовини: кислота борна, натрію тетраборату декагідрат, бензалконію хлорид, динатрію едетат дигідрат, олія ефірна евкаліптова, полісорбат 80, вода очищена.

Форма випуску. Спрей назальний.

Фармакотерапевтична група. Протинабрякові та інші препарати для місцевого застосування при захворюваннях порожнини носа. Симпатоміметики. Код АТС R01AA05.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Оксиметазолін – це симпатоміметик, який безпосередньо подразнює -адренергічні симпатичні рецептори і майже або зовсім не впливає на β-адренергічні рецептори. Подразнення -адренергічних рецепторів призводить до звуження розширених артеріол та подальшого усунення набряку слизової оболонки носа. Таким чином, інтраназальне застосування оксиметазоліну відновлює вільне дихання носом. Також відбувається відкриття та розширення отворів придаткових пазух носа і євстахієвої труби. Це покращує секрецію та запобігає осадженню бактерій.

Фармакокінетика. Терапевтичний ефект зазвичай настає через 10 хвилин після застосування і триває протягом 6–8 годин. Усмоктування оксиметазоліну слизовою оболонкою носа настає після застосування із можливою системною побічною дією.

Показання для застосування. Гострий риніт, спричинений застудою, вазомоторний риніт, алергічний риніт, запалення придаткових пазух носа, запалення євстахієвої труби, середній отит, симптоматичне усування набряку слизової оболонки.

Спосіб застосування та дози. Застосовувати у дорослих та дітей одну дозу 2–3 рази на день у кожну ніздрю. Між індивідуальними дозами має бути інтервал принаймні 6 годин. Лікарський препарат передбачає нетривале застосування. Його не слід застосовувати більше 7 днів без призначення лікаря. Якщо ніс вільно дихає, лікування можна припинити навіть раніше. Препарат можна застосовувати знову після перерви в лікуванні в декілька днів.

Інструкція щодо користування.

Перед застосуванням зніміть захисний ковпачок. Перед першим застосуванням спрею для носа натисніть на дозатор кілька разів до появи неперервного аерозольного струменя. Під час застосування тримайте флакон з препаратом у вертикальному положенні. Вставте кінець дозатора в ніздрю і швидко та інтенсивно натисніть на круглу частину дозатора. Це приведе до впорскування спрею. Рекомендується повільно вдихати відразу після упорскування. Таким же чином застосуйте препарат до іншої ніздрі. Після застосування закрийте флакон захисним ковпачком.

Побічна дія. Препарат відзначається доброю переносимістю, якщо застосовується в рекомендованих дозах. Іноді дуже чутливі пацієнти можуть відчувати печіння, сухість слизової оболонки носа та чхання. Дуже рідко може з’явитися сильне відчуття закладеного носа після застосування препарату. У поодиноких випадках можуть виникнути загальні симптоми внаслідок подразнення симпатичної нервової системи, серед яких: нервозність, підвищена пітливість, головний біль, тремтіння, тахікардія, прискорене серцебиття та підвищення артеріального тиску. Довготривале застосування та передозування може призвести до закупорки носового каналу та медикаментозного риніту.

Для закупорки носового каналу характерне почервоніння слизової оболонки носа, що супроводжується закупоркою судин слизової оболонки, звуженням ніздрів та неможливістю застосування інших доз препарату. Довготривале застосування може призвести до пошкодження епітелію слизової оболонки з пригніченням ціліарної діяльності, що може спричинити незворотне порушення слизової оболонки та сухий риніт.

Протипоказання. Не застосовувати препарат для лікування дітей віком молодше 8 років. Не застосовувати препарат у випадках алергії на оксиметазолін або інший компонент препарату; не застосовувати препарат у випадку сухого риніту.

Передозування. Передозування або випадкове застосування цього препарату може призвести до системних побічних ефектів, таких як нервозність, підвищена пітливість, головний біль, тремтіння, тахікардія, прискорене серцебиття та підвищення артеріального тиску. Можливі ознаки та симптоми передозування: нудота, ціаноз, підвищена температура, судоми, зупинка серцевої діяльності, набряк легень, або порушення дихання, психічний розлад. Також можливе пригнічення центральної нервової системи, що супроводжується сонливістю, зниженням температури тіла, брадикардією, пітливістю, різким зниженням артеріального тиску, апное і комою.

Лікування. Симптоматичне. У випадку шокового стану: плазмозамінювачі, тепло, кисень; у більш складних випадках – інтубація і штучна вентиляція.

Діти є більш чутливими до побічних ефектів порівняно з дорослими, тому ризик передозування для дітей є більшим.

Особливості застосування. З обережністю застосовувати препарат у випадках захворювань серцево-судинної системи, метаболічних порушень (цукровий діабет, гіпертиреоз) та феохромоцитоми.

Обережно застосовувати препарат разом з інгібіторами моноаміноксидази та іншими лікарськими засобами, що підвищують тиск.

Тривале застосування препарату може призвести до закупорки носового каналу та медикаментозного риніту. Тому не слід застосовувати препарат більше 7 днів без призначення лікаря.

Препарат не призначається для лікування хронічного риніту, за винятком загострення хвороби.

Оскільки немає відомостей, чи проникає препарат крізь плацентарний бар’єр і грудне молоко, у період вагітності та лактації препарат можна застосовувати тільки у випадках крайньої необхідності, коли очікуваний ефект для матері перевищує потенційний ризик для плоду чи дитини.

Препарат не впливає на здатність керувати транспортними засобами та механізмами або його вплив зовсім незначний.

Взаємодія з лікарськими засобами. Взаємодія з інгібіторами моноаміноксидази або трициклічними антидепресантами (навіть декілька днів після застосування цих ліків) може призвести до підвищення артеріального тиску.

Умови та термін зберігання. Зберігати лікарський засіб у недоступному для дітей місці. Не заморожувати. Флакон зберігати у картонній коробці.

Термін придатності – 2 роки.