Перфторан инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

основні фізико-хімічні властивості: заморожений розчин, після розморожування при кімнатній температурі – прозора емульсія, з блакитним відтінком, без запаху, 10 об. % емульсія на основі перфторорганічних сполук (ПФОС), стабілізатор - 4% поверхнево активна речовина (ПАР) проксанол 268 – при середньому розмірі частин емульсії 0,03-0,15 мкм, осмолярність - 280-310 мОсм/л; рН - 7,2-7,8. Розчинність кисню - 6-7 об.% (при рО2= 760 мм.рт.ст.);

склад: 100 мл емульсії містять пфокаліну 13 г, пфоридину 6,5 г, проксанолу 4 г, натрію хлориду 0,6 г, калію хлориду 0,039 г, магнію хлориду 0,019 г, натрію гідрокарбонату 0,065 г, натрію фосфату однозаміщеного 0,02 г, глюкози 0,2 г;

допоміжні речовини: вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Емульсія для інфузій.

Фармакотерапевтична група. Фторвуглецеві кровозамінники.

Код АТС В05А А03.

 Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Перфторан - плазмозамінник з газотранспортною функцією, який має реологічні, гемодинамічні, діуретичні, мембраностабілізуючі, кардіопротекторні та сорбціонні властивості.

Фармакокінетика. Період напіввиведення з кров’яного русла становить близько 24 годин. Поверхнево активна речовина повністю виводиться з організму через нирки протягом першої доби. Перфторвуглеці хімічно інертні та в організмі не метаболізуються. Термін виведення їх з організму залежить від введеної дози. При застосуванні Перфторану у терапевтичній дозі 10 мл/кг маси тіла перфторвуглеці повністю виводяться з організму протягом 8 місяців.

Показання для застосування. Перфторан застосовується як плазмозамінний засіб з газотранспортною функцією

● при гострій та хронічній гіповолемії (шок, черепно-мозкова травма, операційна травма);

● при порушенні тканинного метаболізму та газообміну (раптова зупинка серця, тяжкі

 інфекції, жирова емболія, порушення мозкового та периферичного кровообігу);

● при регіонарній перфузії, лаважі легенів, промиванні гнійних ран черевної та інших

 порожнин;

● для протиішемічного захисту донорських органів (попередня підготовка донора і реципієнта).

Спосіб застосування та дози. Препарат рекомендовано застосувати дорослим. До введення Перфторану необхідно провести візуальний огляд препарату. Препарат вважається придатним для використання за умови відсутності тріщин на пляшці, збереження герметичності укупорки, наявності етикетки. Результати візуального огляду пляшок та дані етикетки (назва препарату, підприємство-виробник, номер серії) реєструються в історії хвороби.

При застосуванні Перфторану обов’язково проводиться біологічна проба:

після повільного внутрішньовенного введення перших 5 крапель препарату припиняють переливання на 3 хв, потім вводять ще 30 крапель і знову припиняють переливання на 3 хв. За відсутності реакції продовжується введення препарату. Результати біопроби обов’язково реєструються в історії хвороби.

Лікування гострої гіповолемії і шоку. Перфторан вводять внутрішньовенно струминно або краплинно в дозі 5 - 30 мл/кг маси тіла (дорослим). Ефект препарату підвищується, якщо під час і після його інфузії протягом доби хворий дихає повітряною сумішшю, яка збагачена киснем (40-50.%).

Для лікування порушень мікроциркуляції різного генезу препарат вводять у дозі 5-8 мл/кг маси тіла (дорослим). Повторно препарат вводять у тій же дозі три рази з інтервалом 2-4 дні.

Для підвищення оксигенаційного ефекту у процесі терапії доцільно надання повітряної суміші, яка збагачена киснем (40-50%), через маску або назальний катетер.

Для протиішемічного захисту донорських органів Перфторан вводять струминно або краплинно в дозі 20 мл/ кг маси тіла донору і реципієнту за 2 години до операції.

Регіональне застосування. Перфторан застосовують для перфузії кінцівок при заповненні стандартного оксигенатора із разрахунку 40 мл/кг маси тіла.

При місцевому використанні:

бронхіальний лаваж (БЛ) - промивання бронхів введенням Перфторану у часткові та сегментарні бронхи з наступною аспірацією вмісту;

 аерозольна обробка поверхні альвеол легень;

промивання серозних порожнин (плевральної, черевної);

промивання гнійних ран – у вигляді примочок, тампонів;

 зрошення ерозійної поверхні слизової оболонки і шкіри.

Побічна дія. При застосуванні Перфторану можливі алергічні реакції (кропив’янка, шкірний свербіж, почервоніння шкіри), тахікардія, зниження артеріального тиску, підвищення температури, головний біль, болі за грудниною та в попереку, утруднене дихання, анафілактоїдні реакції. У випадку виникнення цих реакцій або ускладнень треба негайно припинити інфузію та, не виймаючи голки з вени, ввести десенсибілізуючі, кардіотонічні, глюкокортикоїдні, вазопресорні та інші лікарські засоби, які застосовуються в терапії анафілактичного шоку.

Протипоказання. Гемофілія, підвищена чутливість до компонентів препарату.

 Передозування. Документально зафіксовані випадки передозування препарату Перфторан відсутні.

Особливості застосування.

У періоди вагітності та лактації препарат можна застосовувати тільки за життєвими показаннями.

Результати досліджень з медичного застосування препарату Перфторан у дитячому віці знаходяться в стадії розроблення..

Препарат не придатний для використання у разі:

- розшарування емульсії (наявність прозорих олієподібних крапель, які осідають на дно навіть після збовтування);

- появи білого осаду на дні флакона.

Забороняється

- сильно струшувати флакон;

- розморожувати препарат при температурі вище 30°С;

- зберігати при температурі нижче 18°С.

Препарат Перфторан застосовується тільки в стаціонарах.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не можна змішувати препарат разом (в одному шприці, системі, апараті штучного кровообігу) з декстраном і оксіетилкрохмалем. Зазначені розчини за необхідності треба вводити у іншу вену або в ту саму після закінчення інфузії Перфторану.

Умови та термін зберігання. Зберігати в замороженому стані при температурі від -4°С до -18°С. Термін придатності - 3 роки. В розмороженому вигляді препарат можна зберігати в холодильнику при температурі +4°С не більше 2 тижнів. Розморожувати препарат рекомендується при кімнатній температурі. Після розморожування препарат необхідно обережно струсити до повної однорідності складу, а перед інфузією – зігріти до 21°С - 23°С. Допускається 5-разове розморожування/заморожування.

Термін придатності - 3 роки при температурі від -4°С до -18°С. 2 тижні - при температурі +4°С.