Луцетам инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: piracetam; 2-оксо-піролідинацетамід;

основні фізико-хімічні властивості: двоопуклі овальні таблетки в оболонці з фаскою, білого або майже білого кольору, з гравіруванням літери “Е” і знаку “243” на одному боці, без запаху або майже без запаху;

склад: 1 таблетка містить пірацетаму 1200 мг;

допоміжні речовини: магнію стеарат, повідон К-30;

оболонка таблеток містить: макрогол 6000, дибутил себакат, титану діоксид, тальк, етилцелюлоза, гіпромелоза.

Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Психостимулюючі і ноотропні засоби. Код АТС N06B X03.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Пірацетам – активний інгредієнт таблеток “Луцетам®”– є так званим ноотропним засобом. Має позитивний вплив на обмінні процеси та кровообіг мозку. Підвищує утилізацію кисню та глюкози, перебіг метаболічних процесів, покращує мікроциркуляцію в ішемізованих зонах, інгібує агрегацію активованих тромбоцитів. Справляє захисну дію при ураженнях головного мозку, що викликані гіпоксією, інтоксикаціями, електрошоком.

Фармакокінетика. При внутрішньому застосуванні пірацетам швидко всмоктується практично повністю із травного тракту. Біодоступність 100 %. Максимальна концентрація у спинномозковій рідині досягається протягом 2-8 годин. Період напіввиведення з плазми – 4-5 годин, з спинномозкової рідини – 6-8 годин. Високі концентрації препарату виявляються у корі головного мозку і мозочку, в деяких базальних ядрах. Препарат проникає крізь плаценту та виводиться з грудним молоком. В організмі не метаболізується. Пірацетам виводится нирками переважно в незмінному стані. Протягом 24-30 годин після одноразового прийому виводиться 90-100 % введеної дози пірацетаму. Близько 1-2 % виявляється у фекаліях.

Показання для застосування. Препарат “Луцетам®” застосовують для лікування різних типів деменції, тобто втрати або погіршення пам’яті, втрати концентрації уваги та/або жвавості у рухах, захворювань нервової системи, особливо обумовлених судинними порушеннями в мозку осіб похилого і старечого віку, при афазії в результаті гіпоксії мозку, коркового міоклонусу, органічному психічному синдромі в осіб старечого віку. Він сприяє покращанню інтелектуальних функцій, таких як мислення, навчання, встановлення раніше одержаних навичок. Використовується як допоміжний засіб у терапії симптомів, які виникають після уражень головного мозку та операцій на ньому (наприклад, запаморочення, мимовільні рухи очних яблук, втрата здатності говорити і/або писати). Можна використовувати таблетки “Луцетам®” у лікуванні викликаного алкоголем погіршення пізнавальних функцій в осіб, які зловживають алкоголем. Препарат може також використовуватись для лікування симптомів відміни алкоголю у таких осіб. Таблетки “Луцетам®” можна застосовувати для лікування зниженої здатності засвоювати письмову мову у дітей за умови використання відповідних коректуючих методів навчання.

Спосіб застосування та дози. Лікування може здійснюватися протягом кількох тижнів, місяців і навіть років.Тривалість лікування залежить від стану пацієнта і реакції на лікування.

Дорослі. Звичайна початкова доза – 2400 мг (2 табл.) на день, підтримуюча – 1200-2400 мг (1-2 табл.) на день. Початкову й підтримуючу дози розподіляють на кілька прийомів (наприклад,

2 прийоми на день). Добова доза при цьому складає 4800 мг (4 табл.).

Хворі в період відміни алкоголю можуть одержувати 12 г на добу, потім їх переводять на підтримуючу дозу – 2400 мг на день;

хворі, які страждають на раптові скорочення м’язів мозкового походження: початкова доза у межах 2-4 г на день, яка поступово підвищується протягом кількох тижнів до добової дози у межах 9-12 г (для корегування добової дози можна застосовувати “Луцетам®” у дозах 400 мг, 800 мг);

органічний психічний синдром в осіб старечого віку: 4800 мг на день протягом кількох тижнів з наступним зниженням до підтримуючої дози у межах 1200-2400 мг на день;

цереброваскулярні ураження, дефіцит пізнавальної діяльності після травм голови ( якщо стан хворого дозволяє приймати препарат через рот): добова доза у межах 9-12 г у перші 2 тижні, потім підтримуюча доза 2400 мг на день протягом принаймні 3 тижнів.

Дітям віком 8-12 років у випадку дитячої дислексії дозу визначають із розрахунку 30-50 мг/кг маси тіла на добу у 2 прийоми. Максимальна добова доза не повинна перевищувати 3200 мг.

Дози для пацієнтів з порушенням функції нирок:

Кліренс креатиніну

Креатиніну у сироватці

 Доза

40-60 мл/хв.

 1,25-1,7 мг

½ звичайної для дорослих дози

20-40 мл/хв.

 1,7-3,0 мг

¼ звичайної для дорослих дози

Хворі похилого віку можуть приймати препарат у призначених для дорослих дозах без їх корекції.

Побічна дія. Такі скарги, як нервозність, роздратованість, страх, неспокій, агресивність, порушення сну, підвищена збудливість та посилена рухова активність, найчастіше проявляються у літніх хворих, а також при щоденному прийомі препарату в дозах, які перевищують 2400 мг (2 табл.). Нудота, запаморочення, головний біль, тремтіння рук, підвищена сексуальність і алергічні реакції спостерігаються рідко.

Протипоказання. Не можна приймати ці таблетки при:

 - алергії до активного інгредієнта або до будь-якого іншого зі згаданих вище інгредієнтів;

- вагітності, годуванні груддю;

- нирковій недостатності (кліренс креатиніну< 20 мл/хв.). Визначення цього стану може

 потребувати попереднього обстеження.

Передозування. “Луцетам®” нетоксичний. У випадку передозування проводять симптоматичне лікування. Прийом активованого вугілля знижує абсорбцію препарату із травного тракту.

Особливості застосування. Якщо пацієнт страждає на серйозне захворювання нирок або ці таблетки призначають особі похилого віку, лікар може вважати за необхідне провести ретельне дослідження нирок до початку лікування. Повинно пройти близько трьох тижнів, перш ніж буде відзначено покращання. При прийомі Луцетаму® немає необхідності обмежувати керування транспортними засобами, та виконання робіт з підвищеним ризиком аварій доти, крім випадків, коли розвиваються серйозні побічні ефекти, вираженість яких може утруднити такі види діяльності.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Обережно треба призначати препарат разом з

засобами, які стимулюють центральну нервову систему (посилюється стимулюючий ефект);

нейролептиками (викликають посилення рухових функцій);

гормонами щитовидної залози (можуть посилюватись центральні ефекти, наприклад, тремор, тривога, збудливість, порушення сну, неспокій).

Якщо пацієнт стражлає на епілепсію та одержує з цього приводу відповідне лікування, може виникнути необхідність у корекції лікування при його поєднанні з прийомом таблеток Луцетаму®.

Умови та термін зберігання. Зберігати при кімнатній температурі (15-25 оС), у місцях, недоступних для дітей.

Термін придатності – 5 років.