Летизен инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна назва: цетиризин (cetirizine);

основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний розчин зі смаком банана;

склад : 1 мл розчину містить 1 мг цетиризину дигідрохлориду;

допоміжні речовини: 70% сорбіту некристалізованого, гліцерин, натрію бензоат, натрію цикламат, натрію цитрат дигідрат, кислоти лимонної моногідрат, ароматизатор із запахом банана, вода очищена.

Форма випуску. Розчин для перорального застосування.

Фармакотерапевтична група. Антигістамінні засоби для системного застосування. Цетиризин. Код АТС R06AЕ07.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Цетиризин селективно пригнічує периферичні гістамінові Н1–рецептори. Впливає на “ранню” стадію алергічної реакції та зменшує міграцію еозинофілів; обмежує міграцію медіаторів на “пізній“ стадії алергічної реакції. Практично не має антихолінергічної та антисеротонінової дії. У терапевтичних дозах не викликає седативної дії. Препарат пригнічує дію гістаміну.

Фармакокінетика. Цетиризин швидко всмоктується зі шлунково-кишкового тракту, коефіцієнт засвоєння досягає 70%. Приблизно 93% цетиризину у плазмі зв’язані виключно з альбумінами.

Невелика частка цетиризину метаболізується в печінці. Він виводиться із сечею в основному в незмінному вигляді.

Початок дії цетиризину настає через 20 хв. після прийому ліків, а максимальний антигістамінний ефект спостерігається через 1 годину.

Дія ліків, звичайно, триває протягом 24 годин, тому достатньою є одна добова доза.

У дітей цетиризин досягає більш високих концентрацій у плазмі, а також виводиться швидше (загальний кліренс вищий приблизно на 33%, а час напіввиведення коротший приблизно на 33%). У пацієнтів з невеликими (кліренс креатиніну 42-77 мл/хв.) і помірними (кліренс креатиніну 11-13 мл/хв.) порушеннями функції нирок, час напіввиведення збільшується до 19 і 21 години, відповідно. Час досягнення максимальної концентрації в плазмі також збільшується у пацієнтів з помірною нирковою недостатністю.

 

Показання для застосування.

Летизен використовується для профілактики й лікування сезонного та цілорічного алергічного риніту, кон’юнктивіту, атопічного дерматиту, хронічної кропив’янки.

 

Спосіб застосування та дози.

Рекомендоване дозування Летизену таке:

Вік

Дозування

Дорослі

2 шприця для дозування (10 мл) перорального розчину 1 раз на добу

Діти віком 12 років і старші

2 шприця для дозування (10 мл) перорального розчину 1 раз на добу

Діти від 6 до 12 років, вага тіла – вище 30 кг

1 шприц для дозування (5 мл) перорального розчину 2 рази на добу

Діти від 6 до 12 років, вага тіла – менше 30 кг

1 шприц для дозування (5 мл) перорального розчину 1 раз на добу

Діти від 2 до 6 років

1/2 шприця для дозування (2,5 мл) перорального розчину 2 рази на добу

Пацієнтам з помірними порушеннями функції нирок (кліренс креатиніну 11 – 13 мл/хв.), пацієнтам, які перебувають на гемодіалізі (кліренс креатиніну менше 7 мл/хв.), і пацієнтам із порушеннями функції печінки рекомендується зменшити добову дозу наполовину.

Приймати препарат слід до або після прийому їжі, у певний постійний час протягом дня. Час прийому (вранці або ввечері) може бути пристосований до індивідуальних потреб пацієнта. У деяких пацієнтів ці ліки можуть викликати сонливість, тому їм рекомендується приймати ці ліки ввечері.

Якщо пацієнт пропустив прийом препарату, він повинен прийняти його якнайшвидше. Якщо до наступного за графіком прийому залишилось лише кілька годин, необхідно пропустити забуту дозу і прийняти лише наступну дозу.

Побічна дія. Більшість побічних ефектів, про які повідомлялось при прийомі цетиризину, були слабкими або помірними.

Найбільш поширеними побічними ефектами є такі: сонливість, стомленість, запаморочення, сухість у роті і головний біль.

Рідше можливі такі побічні ефекти: слабкість, нудота, блювання, біль у животі, діарея, запор і посилення апетиту.

Під час лікування цетиризином може спостерігатись тимчасове підвищення активності трансаміназ печінки (менше, ніж у 1,5% пацієнтів). Можуть також спостерігатись гемолітична анемія, тромбоцитопенія. Тому рекомендується періодично робити аналіз крові й активності трансаміназ печінки, особливо якщо спостерігається жовтяниця або гематоми і/або кровотеча. При необхідності лікування слід припинити.

 

Протипоказання. Летизен не повинні приймати пацієнти, які мають підвищену чутливість до будь-якого компонента препарату і до гідроксизину.

Передозування. Основними початковими ознаками передозування цетиризину є, зазвичай, неспокій і дратівливість, після чого настає кволість.

Після вживання надмірної кількості перорального розчину рекомендовані такі заходи: промивання шлунка (якщо ліки були вжиті недавно), призначення активованого вугілля і послаблюючих засобів. Треба відстежувати серцево-судинну та респіраторну функції.

Немає специфічного антидота; лікування повинне бути симптоматичним. Гемодіаліз або гемоперфузія не покращують суттєво виведення цетиризину з організму.

Особливості застосування.

Потрібно виявляти обережність і зменшити добову дозу для пацієнтів з помірним порушенням функції нирок, для пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі, і для пацієнтів із порушенням функції печінки.

Цетиризин повільніше виводиться з організму пацієнтів похилого віку, ніж з організму молодших пацієнтів, тому інколи буває необхідним певне зменшення дози для деяких пацієнтів похилого віку. Не слід призначати препарат дітям до 2 років.

Вагітність та лактація

Хоча немає підтверджень небезпечного впливу Летизену на плід, можливість ризику не може бути виключена. Тому ці ліки не треба приймати протягом першого триместру вагітності. На більш пізніх стадіях вагітності Летизен можна приймати лише за призначенням лікаря та при явній потребі у таких ліках.

Цей препарат виділяється у грудне молоко, тому годування груддю не рекомендується при лікуванні Летизеном.

Вплив на здатність керувати автомобілем і використовувати іншу техніку

Оскільки ці ліки можуть викликати сонливість у деяких пацієнтів, треба бути обережними на початку лікування при керуванні автомобілем, використанні технічних пристроїв або в іншій діяльності, яка вимагає значної уважності.

Вплив цих ліків на психофізичні здатності може посилитись при паралельному вживанні алкоголю або заспокійливих засобів.

 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При паралельному призначенні цетиризину і теофіліну (особливо, у дозах, що перевищують 400 мг) через зменшений кліренс може збільшитись концентрація цетиризину у сироватці і може спостерігатись відносне передозування цетиризину.

Пацієнтам рекомендується утримуватись від вживання алкогольних напоїв і седативних засобів під час лікування цетиризином, оскільки може спостерігатись сонливість і послаблення психофізичної діяльності.

 

Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі не вище 30 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці. Термін придатності – 2 роки.