Для збереження здорових поколінь української нації

Для збереження здорових поколінь української нації

У Міністерстві охорони здоров'я України підписано Меморандум про співпрацю у проведенні благодійних програм між МОЗ, банком «Надра» і Благодійним фондом «Дитячий світ». Із підписанням Меморандуму стартувала Всеукраїнська благодійна програма «Здорові діти у щасливій країні», метою якої є проведення протягом двох наступних років низки заходів, спрямованих на зниження рівня дитячої смертності в Україні.

Меморандум про співпрацю підписали міністр Юрій Гайдаєв, президент банку «Надра» Ігор Гіленко та президент ВБФ «Дитячий світ» Людмила Гайова. Представники влади, бізнесу і громади об'єднують зусилля для вирішення найскладнішої проблеми дитячої смертності.

«Діти – це наше майбутнє, «золотий запас» держави. В останні роки держава докладає значних зусиль для покращання медичної допомоги дітям. Однак сума з державного бюджету є недостатньою. Та й ніде в світі проблеми охорони здоров'я не вирішуються лише за рахунок бюджету – значний фінансовий внесок робить громада. Тільки спільними зусиллями держави, громадськості та бізнесу ми зможемо врятувати здорове майбутнє України», – сказав міністр Юрій Гайдаєв.

У результаті проведення програми «Здорові діти у щасливій країні» буде закуплено необхідне медичне обладнання в реанімаційні відділення 24 обласних дитячих лікарень і Республіканську дитячу клінічну лікарню АР Крим. Для цього протягом наступних двох років заплановано провести низку благодійних заходів. На зібрані кошти за результатами тендерів буде проведено закупівлю першочергово необхідного медичного обладнання для реанімаційних відділень дитячих лікарень. Перша акція програми – «Квітка життя» – проходитиме вже з 1 по 3 червня. У акції візьмуть участь представники медичних закладів, громадських організацій та бізнес-структур.

В Україні проблеми оснащення сучасним медичним обладнанням лікувальних закладів відносяться до найскладніших – потреби значно перевищують можливості державного бюджету. Однією з причин дитячої смертності є відсутність чи моральна і фізична застарілість медичного обладнання в реанімаційних відділеннях обласних дитячих лікарень. Проблема ускладнилась у зв'язку з переходом на євростандарти: з 1 січня 2007 р. народженими реєструються діти, наявне з вагою від 500 г. У багатьох немовлят вроджені аномалії або травми, чимало новонароджених мають проблеми зі здоров'ям уже в пологовому будинку.

У більшості регіонів наявне медичне обладнання не здатне діагностувати і підтримувати організм дитини, яка народилася недоношеною або з критично малою вагою тіла.

У сучасному світі від бізнесу очікують не лише якісних послуг і сплати податків, а й активної участі у вирішенні соціальних проблем суспільства й сприянні розвитку культури. Саме тому одним з найважливіших аспектів діяльності банку «Надра», як зазначалось під час церемонії підписання Меморандуму, є принцип відповідальності перед суспільством. Одним з проявів соціально відповідальної позиції банку «Надра» є впровадження благодійних програм, спрямованих на допомогу хворим дітям, медичним закладам, дитячим будинкам. Діяльність Всеукраїнського благодійного фонду «Дитячий світ» спрямована на створення ефективної системи залучення коштів для надання конкретної допомоги дитячим медичним закладам. У 2006 році в результаті спільної благодійної програми банку «Надра» і фонду «Дитячий світ», «Допоможемо дітям разом», Науково-практичному медичному центру дитячої кардіології і кардіохірургії МОЗ України було придбано і подаровано машину реанімаційної кардіологічної допомоги – реанімобіль.

МОЗ багато співпрацює з міжнародними організаціями, а сьогодні в Україні зароджується ще один крок – об'єднання державних та бізнесових структур і громадськості задля зміцнення здоров'я дітей, щастя родин та майбутнього України. Новий проект насамперед сприятиме забезпеченню сучасної висококваліфікованої медичної допомоги нашим маленьким співгромадянам у нас, на батьківщині.

Очікується, що до проекту долучаться інші організації, які поділяють його мету та завдання і готові надавати фінансову й технічну допомогу для збереження здорових поколінь української нації.

За інформацією прес-служби МОЗ України

Вторинний тютюновий дим викликає серйозні захворювання серед дітей і дорослих

Медиками доведено негативний вплив куріння на здоров'я. Беззаперечно, ця звичка є одним із основних чинників у виникненні серцево-судинних та хронічних легеневих захворювань, різноманітної онкологічної патології. Однак від споживання тютюну страждають не тільки самі курці, а й некурці (так зване пасивне куріння). Пасивне куріння є причиною бронхітів, пневмонії, приступів астми, інфекцій середнього вуха, смерті в колисці, ймовірно серцево-судинних та неврологічних ускладнень тощо.

«Вдихання вторинного тютюнового диму є дуже небезпечним для здоров'я. Воно викликає рак, а також безліч інших серйозних захворювань серед дітей і дорослих, включаючи респіраторні і серцево-судинні; нерідко призводить до смерті. МОЗ працює над питанням забезпечення прав наших співгромадян дихати чистим повітрям, вільним від токсичних речовин тютюнового диму. Однак зменшити шкідливий вплив активного і пасивного куріння неможливо лише зусиллями медичних працівників. Ця проблема є суспільною. Вирішувати її необхідно насамперед через свідоме розуміння наслідків», – сказав перший заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Сергій Бережнов.

Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», прийнятий у 2005 р., забороняє куріння тютюнових виробів на робочих та у громадських місцях. У 2006 році Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, яка зобов'язує нашу країну прийняти та здійснювати ефективні законодавчі та інші заходи, що забезпечують захист від впливу тютюнового диму на робочих місцях, усередині приміщень, громадському транспорті й у закритих громадських місцях.

Міністерство охорони здоров'я України працює над удосконаленням законодавчої бази щодо врегулювання проблем, пов'язаних з курінням. Законодавством України уже враховано значний обсяг вимог Рамкової конвенції, зокрема щодо:

  • вмісту шкідливих для здоров'я людини речовин та інгредієнтів, що входять до складу тютюнових виробів;
  • попередження про шкоду вживання тютюнових виробів на їх упаковці;
  • контролю за виробництвом та обігом тютюнових виробів за допомогою ліцензування відповідних видів господарської діяльності;
  • визначення необхідності проведення атестацій виробництв та сертифікації тютюнових виробів та ін.

Діяльність щодо боротьби з тютюном в Україні не можна відокремлювати від процесів, що відбуваються в інших країнах світу та на міжнародному рівні. Такі аспекти проблеми, як контрабанда, реклама та інші є транснаціональними і потребують міжнародного врегулювання. Україна набула статусу Сторони Рамкової конвенції ВООЗ боротьби проти тютюну (прийнято відповідний Закон України від 15 березня 2006 р. № 3534-ІУ), а отже взяла на себе зобов'язання у сфері подолання проблеми споживання тютюну та тютюнових виробів, визначені міжнародним договором.

ВООЗ проаналізовано досвід щодо подолання тютюнокуріння в різних країнах світу. Встановлено, що одним із ефективних інструментів регулювання споживання тютюнових виробів, особливо серед молоді, є оподаткування. За 20-річними дослідженнями ВООЗ, при 10% підвищенні цін на тютюнові вироби їх споживання може скоротитися на 5-8 %.

МОЗ відповідно до Рамкової Конвенції ініціює підготовку Національної програми попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення. Програма буде передбачати широкий комплекс заходів з інформування, освіти, лікування тютюнової залежності, регулювання та розкриття складу тютюнових виробів, підготовки відповідних фахівців тощо. До виконання програми будуть залучені всі міністерства та відомства, а також громадські організації.

За інформацією прес-служби МОЗ України