Амброксол инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: Амброксол (ambroxol); хлоргідрат транс-4 [(2-аміно - 3,5- дибромбензил)аміно]-циклогексанола ( амброксолу гідрохлорид);

основні фізико-хімічні властивості:

таблетки: круглі, двоопуклі білі таблетки з рискою для поділу з одного боку;

cироп: безбарвна, прозора, ароматна рідина солодка на смак;

склад: 1 таблетка містить амброксолу гідрохлориду 30мг; допоміжні речовини: лудипрес, магнію стеарат;

100 мл сиропу містять амброксолу гідрохлориду 300 мг;

допоміжні речовини: сорбітол, гліцерин, пропіленгліколь, сахарину натрієва сіль, кислота бензойна, суміш ароматична..

Форма випуску. Таблетки; сироп.

Фармакотерапевтична група. Муколітичний засіб. Код АТС: R05CB06.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Амброксол - ефективний муколітичний та відхаркувальний засіб групи бензиламінів. Амброксол є активним метаболітом бромгексину, але порівняно з ним більш ефективний та краще переноситься. Нормалізує патологічно змінену секрецію серозних клітин слизової оболонки бронхів, сприяє розрідженню в’язкого бронхіального секрету та полегшенню його відходження за рахунок збільшення мукоциліарного кліренсу. В’язкість мокротиння зменшується в результаті деполімерізації кислих мукополісахаридів, зумовленої перш за все розривом дисульфідних зв’язків в їхніх молекулах. Завдяки такому фармакологічному ефекту Амброксол покращує функцію зовнішнього дихання, підвищує вміст сурфактанту в бронхах і бронхіолах, збільшуючи його продукцію та перешкоджаючи його деструкції. Сурфактант укриває стінки бронхів і бронхіол, попереджуючи їх западання у фазі видиху. Зменшення кількості сурфактанту може бути причиною виникнення дихальної недостатності. Активність сурфактанту послаблюється при хронічних захворюваннях органів дихання. Препарат не впливає на процес евакуації виділень із бронхіального дерева, але після перетворення густого мокротиння на рідину утворюється її надлишок, який виводиться фізіологічним шляхом.

Фармакокінетика. Амброксол швидко всмоктується із травного тракту, добре проникає в тканини легенів, дія виявляється приблизно через 30 хвилин і зберігається протягом 6-12 годин; максимальна концентрація в крові досягається приблизно через 2,5 години. З білками крові Амброксол зв’язується приблизно на 90 %, період напіврозпаду 9-10 годин. Метаболізує в печінці, виводиться через нирки; близько 10 % активної речовини виводиться із сечею в незміненому вигляді.

Показання для застосування. Амброксол застосовується для лікування дорослих і дітей при гострих і хронічних захворюваннях дихальних шляхів, які супроводжуються утрудненим відходженням в’язкого секрету: при гострих і хронічних бронхітах, бронхоектатичній хворобі, трахеїтах, ларингітах, фарингітах, синуситах придаткових пазух, ринітах, пневмоніях, бронхіальній астмі, силікозі, муковісцидозі легенів. Препарат призначається як муколітичний засіб і при інших станах, які потребують зменшення в’язкості бронхіального секрету, у тому числі в перед- і післяопераційний період (особливо у пацієнтів похилого віку).

Спосіб застосування та дози.

Дорослі.

1 таблетка або 1 десертна ложка (10 мл) сиропу 3 рази на день

(10 мл сиропу містять 30 мг амброксолу гідрохлориду).

Дітям рекомендується приймати препарат у формі сиропу.

Діти.

У віці до 2 років - 1/2 чайної ложки (2,5 мл) сиропу 2 рази на день;

 від 2 до 5 років - 1/2 чайної ложки (2,5 мл) сиропу 3 рази на день;

 старше 5 років - 1 чайна ложка (5 мл) сиропу 2-3 рази на день

(2,5 мл сиропу містять 7,5 мг амброксолу гідрохлориду),

(5 мл сиропу містять 15 мг амброксолу гідрохлориду).

Препарат приймають після їжі.

Останню денну дозу треба прийняти ввечері, не пізніше ніж за 2 години до сну.

Побічні ефекти. Препарат добре переноситься, лише зрідка можуть з’явитися шлунково-кишкові розлади (нудота, блювання, пронос), які мають тимчасовий характер і не потребують відміни препарату. Можливі алергічні реакції (набряк обличчя, шкірні висипання, підвищена температура, тремтіння), при появі яких препарат відміняють.

Протипоказання. Препарат протипоказаний при аллергії на один з його компонентів, а також при пептичній виразці шлунка та дванадцятипалої кишки, в I триместрі вагітності і жінкам, які годують груддю. У II та III триместрах вагітності препарат призначають тільки в тих випадках, якщо користь від лікування перевищує ризик можливих небажаних симптомів у плода.

Передозування. До цього часу не описані симптоми отруєння, спричиненого передозуванням Амброксолу. У випадку появи таких слід призначити симптоматичне лікування.

Особливості застосування. Амброксол не можна призначати одночасно з протикашлевими засобами, які пригнічують кашлевий рефлекс, наприклад кодеїном, тому що це може ускладнити видалення перетвореного на рідину слизу із бронхіального дерева.

Хворим, які приймають Амброксол, слід рекомендувати дихальну гімнастику, а тяжкохворим можна призначити відсмоктування рідких виділень.

Препарат не протипоказаний хворим, які обслуговують транспортні засоби та рухомі механізми.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не виявлені випадки очевидних взаємодій з іншими ліками при пероральному прийомі Амброксолу.

Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці, при кімнатній температурі (15 - 25° С).

Термін придатності таблетки 4 роки, сироп - 3 роки.