Форидон инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

хімічна назва: 2,6-диметил-3,5-диметоксикарбоніл-4-(2-дифторметоксифеніл)-1,4-дигідропіридин;

основні фізико-хімічні властивості: гель білого або білого зі злегка жовтуватим відтінком кольору, однорідної консистенції, зі слабким специфічним запахом;

склад: 1 г гелю містить форидону (ріодипіну) 0,05 г;

допоміжні речовини: спирт етиловий 96 %, пропіленгліколь, гліцерин, карбопол, аміаку розчин 15 %, розчин формальдегіду, олія вазелінова, полісорбат-80, вода очищена.

Форма випуску. Гель.

Фармакотерапевтична група. Селективний блокатор кальцієвих каналів з переважним впливом на судини. Код АТС С08С А.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Антиангінальний та гіпотензивний засіб. Форидон (ріосидін, ріодипін) є антагоністом кальцію з класу похідних дигідропіридинів. Механізм дії форидону не має істотних відмінностей від дії інших препаратів цього ряду. На серцево-судинну систему його дія визначається, головним чином, інгібуванням транспорту кальцію в клітини гладкої мускулатури судин і клітини міокарду.

Форидон збільшує коронарний кровоток, причому цей ефект приблизно відповідає збільшенню кровотоку в стегновій і мезентеріальних артеріях; підвищує серцевий викид, що зумовлено зниженням загального периферичного судинного опору; зменшує потребу міокарду в кисні; у хворих на стенокардію підвищує толерантність до фізичних навантажень. Форидон призводить до тривалого зниження систолічного та діастолічного тиску. Прийом у терапевтичних дозах мало впливає на ритм і частоту серцевих скорочень.

Нарівні з блокадою кальцієвих каналів форидон гальмує активність фосфодіестерази цАМФ.

Фармакокінетика. Препарат швидко всмоктується через непошкоджену шкіру. Ефект настає через 30 хв., максимальний – через 60 хв. Тривалість дії – 10–12 годин. Виводиться Форидон нирками у вигляді неактивних метаболітів.

Показання для застосування. Артеріальна гіпертензія, хронічна ішемічна хвороба серця (стабільна стенокардія, вазоспастична стенокардія).

Спосіб застосування та дози. Режим дозування підбирається індивідуально за призначенням лікаря. Звичайно Форидон у перший тиждень лікування призначається щодня 2 рази на добу по 0,5 г (2 см). Препарат наноситься легким втиранням у шкіру живота або на верхню частину передньої поверхні грудної клітки, позбавлену волосяного покрову, або на шкіру внутрішньої поверхні зап'ястя. При необхідності невідкладного зниження артеріального тиску гель можна застосовувати інтраназально (на слизову носа) у дозах вказаних вище. У цьому випадку антигіпертензивний ефект більш виражений і настає через 10 хв., триваючи протягом декількох годин. Після досягнення початкового терапевтичного ефекту протягом подальших 2–3 тижнів дозу препарату можна зменшити до 0,25 г (1 см). Загальний термін лікування визначає лікар, у середньому він становить 1 місяць.

Клінічних даних про застосування препарату для лікування дітей немає.

Побічна дія. Можливі почервоніння шкіри обличчя, головний біль, пропасниця, набряки на гомілках. У деяких випадках можуть розвиватися тахікардія, гіпотензія, алергічний дерматит, які проходять після зменшення дози або припинення прийому препарату.

Протипоказання. Форидон протипоказаний при підвищеній чутливості до ріодипіну, в період вагітності та лактації. Препарат не призначають при артеріальній гіпотензії (АТ нижче 90/60 мм. рт. ст.), у гострому періоді інфаркту міокарда, кардіогенному шоці.

Передозування. Передозування препарату може викликати головний біль, гіперемію, алергічні реакції. Як похідне дигідропіридину може викликати гіпотензію, тахікардію, ангінозні болі. У разі появи побічних ефектів лікування потрібно припинити та звернутись до лікаря для проведення симптоматичної терапії.

 

Особливості застосування. Дозування Форидону здійснюється за допомогою лінійки. Для отримання точної дози препарату необхідно стежити, щоб отвір туби був повністю відкритий. Гель видавлюють рівним шаром (кількість залежить від призначеної дози) на лінійку, покриту зверху невеликим шматочком непромокаючого матеріалу (калька, целофан, поліетилен), який після нанесення гелю знімають з лінійки розтиранням на вказані ділянки поверхні шкіри.

Під час лікування протипоказаний прийом алкоголю, тому що він може викликати різке зниження артеріального тиску. На початку лікування препаратом необхідно відмовитись від керування транспортними засобами та інших потенційно небезпечних видів діяльності, що потребують підвищеної уваги. У процесі подальшого лікування ступінь обмежень визначати залежно від індивідуальної чутливості до препарату.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Посилює антигіпертензивну дію нітратів, b-адреноблокаторів, інгібіторів АПФ, трициклічних антидепресантів. Препарат може посилювати дію антикоагулянтів, фібринолітиків, антиагрегантів.

Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла місці при температурі від 15 до 25 оС. Термін придатності – 3 роки.