Флуоген инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

основні фізико-хімічні властивості: мазь білого кольору з перламутровим або перламутрово-жовтуватим відтінком;

склад: 100 г мазі містять 0,05 г флуоциноніду, 0,1 г гентаміцину сульфату в перерахунку на гентаміцин;

допоміжні речовини: пропіленгліколь, спирт стеариловий, поліетиленгліколь 4000, гліцерин, кислота лимонна, диметикон.

Форма випуску. Мазь.

Фармакотерапевтична група. Дерматологічні засоби. Активні кортикостероїди у комбінації з антибіотиками. Флуоцинонід і антибіотики. Код АТС D07CC05.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Синтетичний глюкокортикостероїд III покоління флуоцинонід проявляє сильну та тривалу протизапальну, протиалергічну, антиексудативну та протисвербіжну активність. Гальмує вивільнення прозапальних цитокінів (ІЛ-1 та 2, γ-інтерферону, TNF-α, тощо) з лімфоцитів і макрофагів, пригнічує вивільнення еозинофілами медіаторів запалення і блокує каскад перетворення арахідонової кислоти до простагландинів. Стимуляція стероїдних рецепторів призводить до утворення особливого класу білків – ліпокортинів, що проявляють виражену протинабрякову активність. Флуоцинонід стабілізує мембрани лізосом, інгібує лізосомальну фосфоліпазу А2, що призводить до зменшення утворення медіаторів запалення (ейкозаноїдів, цитокінів), попереджує клітинну дезінтеграцію під час запального процесу. Аміноглікозидний антибіотик II покоління гентаміцин проявляє виражену бактерицидну дію. Механізм його протимікробної активності полягає у зв'язуванні з 30S-субодиницею рибосом мікроорганізмів, що викликає незворотнє пригнічення синтезу білка. Гентаміцин фіксується на цитоплазматичних мембранах бактерій, порушує їх проникливість, призводить до втрати клітинами іонів калію, амінокислот, нуклеотидів. Гентаміцин діє бактерицидно по відношенню до Streptococcus spp., Staphуlococcus spp. (включаючи MRSA), Pseudomonas spp., Escherichia coli, Proteus spp., Klebsiella spp., Shigella spp., Salmonella spp., Enterobacter spp., Acinetobacter spp. та інших бактерій, в тому числі «проблемних» та мультирезистентних бактерій.

Фармакокінетика. Компоненти препарату при місцевому застосуванні легко проникають у всі шари шкіри, в тому числі в ділянки із запальним, ерозійним та опіковим процесами, виявляючи терапевтичну дію. При контакті із дермою флуоцинонід деетирифікується, вивільняючи флуоцинолон, який також чинить сильну глюкокортикоїдну дію. Завдяки ефекту деетирифікації при місцевому застосуванні флуоцинонід практично не потрапляє у систеимний кровообіг, не пригнічує функцію кори наднирників. Молекула гентаміцину характеризується різко гідрофільними властивостями, тому не приникає через біологічні мембрани такі як шкіра, стінка кишечнику, і не потрапляє у системний кровообіг при місцевому застосуванні.

Показання для застосування. Запальні та алергічні захворювання шкіри, також ускладнені вторинною бактеріальною інфекцією: екземи, алергічний дерматит, атопічний дерматит, контактний алергічний дерматит, псоріаз, контактний, себорейний, радіаційний, інтертригінозний, ексфоліативний, сонячний дерматити, аногенітальний та старечий свербіж, червоний плоский лишай, дискоїдний червоний вовчак, трофічні виразки, опіки та обморожування шкіри, укуси комах та членистоногих, комплексне лікування ран.

Спосіб застосування та дози. Препарат наносять тонким шаром на уражені ділянки шкіри 2 – 3 рази на добу або на поверхню рани один раз на добу. Тривалість курсу лікування визначається за характером перебігу захворювання. У разі необхідності (наприклад при атопічному дерматиті чи псоріазі) тривалість лікування не обмежується.

Побічна дія. В окремих випадках при тривалому застосуванні препарату, як і при використанні всіх місцевих глюкокортикостероїдів, можливий розвиток грибкової інфекції шкіри, виникнення стрий, гірсутизму, гіпертрихозу, атрофії шкіри. Побічні реакції частіше виникають при накладенні оклюзійної пов’язки.

Протипоказання. Вірусні, грибкові ураження шкіри, туберкульоз шкіри, новоутворення шкіри, сифіліс шкіри, підвищена чутливість до компонентів препарату. Дитячий вік до 2 років.

Передозування. При використанні високих доз препарату протягом тривалого часу на великі ділянки шкіри не виключений ризик розвитку системних ефектів, характерних для всіх фторованих глюкокортикостероїдїв. В цьому випадку препарат необхідно відмінити та проводити симптоматичну терапію.

Особливості застосування. Препарат можна використовувати у дітей починаючи з 2-річного віку. Не рекомендується використовувати препарат при ураженнях слизових оболонок порожнини рота, носа, очей. При виникненні в період лікування місцевого подразнення, грибкового ураження шкіри або розвитку гіперчутливих реакцій препарат слід відмінити.

Вагітність і годування груддю. Хоча ступінь системної абсорбції флуоциноніду та гентаміцину при місцевому застосуванні дуже низький чи відсутній, адекватних клінічних випробувань по застосуванню Флуогену у вагітних та годуючих матерів немає, тому використання препарату у періоди вагітності та годування груддю дозволяється у тому випадку, коли наявна користь для матері перевищує можливий негативний вплив на плід.

Вплив на здатність керувати автомобілем або працювати зі складними механізмами. Флуоген не впливає на здатність керувати транспортом і механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Взаємодії з іншими медикаментозними препаратами при застосуванні Флуогену невідомі.

Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі не вище +25°С. Зберігати у недоступному для дітей місці. Термін придатності – 3 роки. Кінцевий термін придатності вказаний на упаковці після слів «Використати до…».