Герпевир® инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: Aciclovir;

2-аміно-9-[(2-гідроксиетокси)метил]-1,9-дигідро-6Н-пурин-6-он;

основні фізико-хімічні властивості: однорідна мазь білого кольору зі слабким специфічним запахом;

склад: 1 г мазі містить ацикловіру в перерахунку на 100% речовину 0,025 г;

допоміжні речовини: проксанол 268, пропіленгліколь, поліетиленоксид 400, емульгатор № 1.

Форма випуску. Мазь.

Фармакотерапевтична група. Дерматологічні засоби. Ацикловір.

Код АТС D06BВ03.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Ацикловір – аналог пуринового нуклеозиду дезоксигуанідину – компонента ДНК. Препарат є особливо ефективним відносно вірусів простого герпесу та оперізувального герпесу (лишаю). Подібність структур ацикловіру та дезоксигуанідину дає змогу ацикловіру взаємодіяти з вірусними ферментами, що призводить до переривання циклу розмноження вірусу. Після проникнення ацикловіру в уражену герпесом клітину під впливом тимідинкінази, що виділяється вірусом, ацикловір перетворюється в ацикловір-монофосфат, який ферментами клітини хазяїна перетворюється в ацикловір-дифосфат, після чого відбувається перетворення його в активну форму ацикловір-трифосфат, що вибірково блокує синтез вірусної ДНК. На реплікацію ДНК клітини хазяїна (людини) ацикловір-трифосфат практично не впливає.

Ацикловір при герпесі попереджає утворення нових елементів висипу, знижує імовірність шкірної дисемінації та вісцеральних ускладнень, прискорює утворення кірок, послаблює біль у гострій фазі оперізувального герпесу.

Фармакокінетика. При зовнішньому застосуванні практично не всмоктується у системний кровотік і не виявляє системної дії. При нанесенні мазі на уражену ділянку шкіри в ній утворюється терапевтична концентрація препарату, яка підтримується на постійному рівні не менше 5 годин.

Показання для застосування. Герпетичні ураження шкіри та зовнішніх слизових оболонок (при герпесі губ, зовнішніх статевих органів), спричинені вірусами Herpes simplex типів 1 та 2, Varicella zoster, первинні та рецидивуючі, герпетичні ураження у хворих на імунодефіцит.

Спосіб застосування та дози. Застосовується тільки зовнішньо! Рекомендовано користуватися гумовими рукавичками або напальчниками для запобігання розповсюдження інфекції. Лікування слід призначати при виникненні перших симптомів герпетичної інфекції.

Мазь наноситься на уражену шкіру та зовнішні слизові оболонки. Перед аплікацією мазі уражену поверхню необхідно вимити водою з милом та ретельно висушити. Мазь наносять тонким шаром з розрахунку (для дорослих): смужку мазі 1,25 см слід наносити на 25 см2

ураженої ділянки 4–5 разів на день та втирати легкими рухами протягом 1 хвилини. Дітям від

3 місяців до 12 років мазь наносять тонким шаром з розрахунку ацикловіру 250 мг/м2 поверхні тіла.

Мазь слід також наносити на суміжні з ураженою поверхнею ділянки.

Необхідно мазь застосовувати регулярно; у випадках пропуску чергової аплікації не слід подвоювати дозу під час наступного застосування препарату.

Рекомендується пройти повний курс лікування – 10 днів, якщо навіть симптоми захворювання зникнуть раніше вказаного строку.

При відсутності ефекту при зовнішньому застосуванні рекомендується призначати препарат у таблетованій формі для приймання внутрішньо (лікар приймає рішення у кожному окремому випадку).

Побічна дія. При перших аплікаціях можуть виникнути: відчуття печіння, слабкий біль у місці ураження, свербіж. При потраплянні на внутрішні слизові оболонки може розвинутись запалення.

Протипоказання. Препарат протипоказаний при підвищеній чутливості до Герпевіру(R), при інфекційних захворюваннях з подібними симптомами, але спричиненими іншими збудниками. Препарат не рекомендується застосовувати під час вагітності та в період годування груддю (під час лікування необхідно припинити годування груддю). Вік дитини до 3 місяців.

Передозування. В місцях тривалого нанесення мазі можливі: еритема, лущення, відчуття печіння, опік, які проходять незабаром після відміни препарату.

Особливості застосування. Герпевір(R) застосовують після появи перших симптомів герпесу як можна швидше. Оберігати уражені ділянки від подразнення. Уникати статевих контактів при наявності симптомів герпесу в одного зі статевих партнерів.

Не допускати потрапляння мазі на слизові оболонки порожнини рота, носа, очей, піхви.

 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Пробенецид уповільнює виведення препарату – подовжується період напіввиведення. Взаємодія Герпевіру(R) мазі з іншими лікарськими засобами, які також застосовують місцево, не досліджувалась.

 

Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому місці при температурі від 8°С до 15°С.

Термін придатності – 3 роки.

Зберігати в недоступному для дітей місці.