Сальбутамол инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: Salbutamol; 1-((4-окси-3-оксиметилфеніл)-2-(і:-

бутиламіно)-етанол у формі сульфату.

основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору, плоскі з обох боків, зі

зрізаними краями, на переломі мають форму октаедра,

таблетки 2 мг мають з одного боку розподільчу риску та напис "S",

таблетки 4 мг мають з одного боку розподільчу риску, цифру "4" над рискою та напис

"S" під рискою;

склад: 1 таблетка 2 мг містить 2,41 мг сальбутамолу сульфату, що відповідає

2 мг сальбутамолу;

1 таблетка 4 мг містить 4,82 мг сальбутамолу сульфату, що відповідає 4 мг

сальбутамолу;

допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний, лактоза, целюлоза мікрокристалічна,

магнію стеарат.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакологічна група. Протиастматичний препарат, АТС R03C С02.

Фармакологічні властивості. Сальбутамол - засіб, що розширює бронхи. Механізм дії зосереджений у впливі на b2-адренорецептори, що призводить до розширення гладких м'язів бронхів.

Фармакокінетика. Сальбутамол швидко всмоктується із травного тракту. Після застосування таблеток максимальна концентрація в сироватці крові визначається приблизно через дві години, а дія препарату триває протягом 3-4 годин. Препарат метаболізується в печінці і виводиться нирками у формі метаболітів.

Показання для застосування. Спастичні стани гладких м'язів при бронхіальній астмі, хронічному спастичному бронхіті та енфіземі легень.

Спосіб застосування та дози.

Дорослі і діти старті 12 років.

Дозування починають переважно з 2 - 4 мг максимум до 4 разів на добу. При необхідності дозу можна повторити, але наступну дозу слід приймати не раніше, ніж через 6 годин. Якщо дія цих доз недостатня, то після погодження з лікарем дозу можна поступово збільшувати, проте не перевищуючи максимально допустимої дози 8 мг 4 рази на добу. Під час застосування наростаючих доз необхідно бути обережним (у разі появи небажаних дій припинити застосування препарату і зв'язатися з лікарем). Разові дози, що перевищують 4 мг, можна застосовувати виключно при відсутності реакції на менші дози.

Хворі похилого віку та люди з посиленою чутливістю до симпатикоміметичних амінів повинні спочатку застосовувати 2 мг максимум 4 рази на добу. Максимальна добова доза сальбутамолу становить 32 мг. Діти віком від 6 до 12 років.

Початкова доза звичайно становить 2 мг максимум 3-4 рази на добу. При необхідності дозу можна повторити, однак наступну дозу можна застосовувати не раніше, ніж після 6 годин. Якщо дія цих доз недостатня, після погодження з лікарем дозу можна поступово збільшувати, проте не перевищуючи максимально допустимої дози 6 мг 4 рази на добу (24 мг). Під час застосування наростаючих доз необхідно бути обережним (у разі появи небажаних дій припинити застосування препарату і викликати лікаря).

Побічна дія. Можуть виникнути: почуття неспокою і тремтіння, головний біль, тахікардія, сильне серцебиття, м'язове тремтіння, безсоння, в окремих випадках - сонливість, почервоніння шкіри, роздратованість. Великі дози препарату викликають нудоту і блювання. Після застосування сальбутамолу інколи може виникнути алергічна реакція у вигляді анафілаксії, ангіоневротичного набряку, бронхоспазму, кропив'янки, шкірної висипки.

У разі появи небажаних симптомів слід викликати лікаря.

Протипоказання. Підвищена чутливість до сальбутамолу та компонентів препарату. Інфаркт міокарда.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не рекомендується одночасно застосовувати інші адреноміметичні засоби в пероральній формі або у вигляді ін'єкцій, оскільки це може викликати небажані дії з боку серцево-судинної системи, що проявляється, зокрема, тахікардією і сильним серцебиттям. Як виняток, після погодження з лікарем, дозволяється застосовувати інгаляційні бета-адреноміметичні засоби.

Антидепресивні засоби та інгібітори МАО можуть посилювати дію сальбутамолу на серцево-судинну систему.

Передозування. Проявляється тахікардією, аритмією, судомами, гіпотонією або гіпертонією, запамороченням, порушенням сну, болем у ділянці серця, тремором рук. Також може з'явитися гіпокаліємія. Необхідно звернутися до лікаря. Лікування симптоматичне. Проводять промивання шлунка, призначають кардіоселективні блокатори b-адренорецепторів.

Особливості застосування. Беручи до уваги можливість надмірного збудження симпатичної системи, сальбутамол необхідно застосовувати обережно людям із захворюваннями серцево-судинної системи: ішемічною хворобою серця, серцевою недостатністю, порушеннями серцевого ритму, артеріальною гіпертензією. Обережність також необхідна у разі застосування сальбутамолу людям із гіпертиреозом, а також хворим на епілепсію, глаукому і цукровий діабет. Не можна збільшувати число доз та частоту застосування препарату без погодження з лікарем, оскільки можливий розвиток серйозної небажаної дії у випадку передозування

препарату. Препарат можна застосовувати під час вагітності тільки тоді, коли, на думку лікаря, користь для матері переважає потенційну небезпеку для плоду. Сальбутамол може гальмувати скоротливу функцію матки, тому застосовувати препарат під час пологів дозволяється тільки у разі абсолютної необхідності. Якщо потрібно застосовувати ліки матері-годувальниці, тоді їй слід відмовитись від подальшого годування груддю.

Умови та термін зберігання. Термін зберігання - 4 роки. Зберігати при температурі 15° - 25° С у захищеному від світла та вологи, недоступному для дітей місці.