Лактувит инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назва: Lactulose; 6-галактозид-фруктоза;

основні фізико-хімічні властивості: прозора або ледь опалесцююча, безбарвна або жовтуватого з бурштиновим відтінком кольору в’язка рідина, солодкувата на смак;

склад: 5 мл сиропу містять лактулози 3335 мг;

допоміжні речовини: вода дистильована.

 

Форма випуску. Сироп.

Фармакотерапевтична група. Осмотичні послаблюючі засоби. Лактулоза. Код АТС А06АD11.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. У товстому кишечнику під впливом кишкової мікрофлори Лактувіт трансформується в низькомолекулярні (молочна, оцтова) органічні кислоти, вивільнює іони водню, внаслідок чого знижується рН і відбуваються осмотичні зміни, які стимулюють перистальтику товстого кишечнику. Разом із цим збільшується об’єм калових мас та нормалізація їх консистенції, що сприяє покращанню фізіологічної дефекації.

При печінковій недостатності лактулоза зв’язує продукти розпаду білка (вільний аміак та інші токсини), зменшує їх утворення за рахунок зниженння рН і пригнічення росту протеолітичних бактерій.

Завдяки стимуляції бурхливого росту біфідобактерій відбувається пригнічення росту патогенної флори кишечнику і, як наслідок, зменшення інтоксикації продуктами їх метаболізму.

При зниженні рН вільний аміак трансформується в іонізовану форму, яка погано всмоктується і виводиться з калом. Крім того, відбувається дифузія аміаку з крові в товстий кішечник із подальшим його виведенням.

Фармакокінетика. При пероральному введенні не всмоктується і не гідролізується в шлунку і тонкому кишечнику внаслідок відсутності в організмі специфічного ферменту. Потрапляючи у товстий кишечник, стимулює перистальтику і усуває запор.

Показання для застосування. Запори, у тому числі хронічні, гепатити, печінкова енцефалопатія, печінкова недостатність, печінкова прекома і кома, цироз печінки з тенденцією до гіперамонемії, сальмонельоз, дисбактеріоз кишечнику, гіперхолестеринемія, інтоксикації різного генезу.

Призначається також за необхідності розм’якшити випорожнення в медичних цілях (при геморої, за необхідності хірургічного оперативного втручання на товстому кишечнику або анальному отворі), при порушенні флори кишечнику, синдромі гнильної диспепсії у дітей раннього віку, больовому синдромі після видалення гемороїдальних вузлів.

 

Спосіб застосування та дози. Дозу препарату підбирають індивідуально. Як проносне, при лікуванні запору, залежно від віку застосовують таку схему:

Вік

Початкова доза

Підтримуюча доза

Дорослі

15 - 45 мл

10 - 25 мл

Діти 7 - 14 років

15 мл

10 мл

Діти 3 - 7 років

5 - 10 мл

5 - 10 мл

Діти до 3 років

5 мл

5 мл

Як правило, доза може бути знижена вже після 2 - 3 днів прийому, залежно від потреб хворого. Препарат краще приймати один раз на день уранці, під час їди. Клінічний ефект спостерігається через декілька днів, що властиво для дії лактулози. Дозу можна збільшити, якщо протягом двох днів прийому препарату не настало покращання стану хворого.

При лікуванні печінкової енцефалопатії, печінкової коми і прекоми препарат призначають у початковій дозі по 30 - 50 мл тричі на день (до 190 мл на добу), потім переходять на індивідуальну підтримуючу дозу, щоб м’яке випорожнення відбувалося максимально 2 - 3 рази на день, а рН випорожнення перебувало в межах 5,0 - 5,5.

Для пом’якшення випорожнення з лікувальною метою дозування таке ж, як і при запорах. Для дітей до 1 року доза становить 5 мл, старше 1 року – 5 - 15 мл на добу.

 

Побічна дія. У перші дні прийому Лактувіту можливі явища метеоризму, які минають через два дні. При тривалому прийомі підвищених доз може розвинутись електролітний дисбаланс який усувається шляхом зменшення дози.

Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату. Галактоземія, кишкова непрохідність.

Передозування. При передозуванні можуть виникати біль у животі, нудота, пронос, діарея, втрата електролітів. У таких випадках слід зменшити дозу препарату. За необхідності - симптоматична терапія.

Особливості застосування. За відсутності терапевтичного ефекту протягом двох днів або при поновленні запору після лікування необхідна індивідуальна корекція дози. Не слід призначати препарат при болі в животі, нудоті, блюванні. При появі діареї лікування слід припинити. Обережно призначають хворим на цукровий діабет, особливо при лікуванні в них печінкової енцефалопатії. При гастрокардіальному синдромі слід поступово збільшувати дози, щоб уникнути метеоризму. При тривалому (більше 6 місяців) лікуванні слід контролювати рівень електролітів плазми крові, особливо в ослаблених хворих і осіб похилого віку. Пацієнтам з недостатністю лактази при прийомі препарату слід контролювати вживання цукру.

Прийом препарату не впливає на психомоторні функції, пов’язані з керуванням автомобілем або роботою з машинами та механізмами. Лактулоза може безпечно прийматися вагітними та в період лактації в дозах, рекомендованих для дорослих.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному призначенні з препаратами рН-залежного вивільнення необхідно враховувати, що лактулоза знижує рН кишечнику. Антибіотики (неоміцин) і антациди, що не абсорбуються, знижують ефект від застосування лактулози.

Умови та термін зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від потрапляння прямих сонячних променів, недоступному для дітей місці при температурі 10 - 25°С. Заморожування не допускається. Термін придатності – 3 роки.